23 Ноември, 2024

Съдът чака антикорупционната комисия да покаже какви доказателства има срещу Гюров

Андрей Гюров

Административният съд в София (АССГ) насрочи за 16 септември делото, заведено от отстранения подуправител на БНБ Андрей Гюров срещу акта на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), който даде повод за махането му от поста.

Преди близо 2 месеца комисията реши, че Гюров е бил в несъвместимост, тъй като е бил съдружник в "Йонтех Инженеринг" ООД, както и член на управата на две сдружения - "Балкански - Паница Институт за научни издирвания" и "Голф-клуб Благоевград". На базата на това решение Управителният съвет на БНБ го отстрани като подуправител, което той обжалва, но пред Върховния административен съд.

От определението на АССГ, с което "Сега" се запозна, се вижда, че КПК е направила възражение, че решението ѝ срещу Гюров изобщо не подлежи на съдебен контрол.

Съдия Боряна Петкова обаче насрочва процес за 16 септември и дава конкретни указания на страните. Така например припомня на комисията, че е в нейна тежест да докаже, че е изпълнила законовите изисквания, като е издала решението си срещу Гюров. Също така съдът отбелязва, че комисията не е представила доказателства, че Гюров в качеството си на подуправител на БНБ, е извършвал неплатена дейност по смисъла на Закона за БНБ. Той гласи, че управителят и подуправителите "могат да извършват неплатена дейност с единодушно решение на управителния съвет, доколкото не е налице конфликт на интереси".

На Гюров съдът указва, че не e посочил и представил доказателства, че е имало решение на БНБ, че може да извършва неплатена дейност.

Сега КПК и Гюров трябва да представят доказателствата, с които разполагат, както и да посочат в молба до съда какви други доказателства искат да бъдат събрани в рамките на делото. 

Наблюдатели смятат, че атаката на КПК срещу Андрей Гюров, който е бивш депутат от ПП-ДБ, не е случайна. След промените в Конституцията от края на м.г. управителят и подуправителите на централната банка са сред възможните кандидати за служебни премиери, в случай че не се състави редовно правителство. А с решението на КПК на практика Гюров беше "отстрелян". От всички възможни кандидати, сред които президентът да номинира за служебен премиер, Гюров беше единственият, който не е свързан с ГЕРБ и ДПС.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес