Русенският окръжен съд назначи днес допълнителна тройна съдебно-археолгическа експертиза за намерените артефакти в дома на бизнесмена Пламен Бобоков. Обвинението срещу него е, че на 17 юни миналата година в дома си в Русе държал 50 върха на стрели и копия - на обща стойност 652 лева, представляващи движими културни ценности, национално богатство, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред, припомня БТА.
Искането за допълнителна експертиза бе отправено по време на днешното заседание от адвоката на Бобоков Ина Лулчева, а съдът го одобри. Вещите лица трябва да обяснят по какъв начин е формирана цената на всеки предмет и да представят източниците, въз основа на които е определена.
По време на заседанието експертите обясниха, че изследваните артефакти са лишени от историческа стойност, тъй като не е възможно да се установи къде са намерени. По думите им в българските музеи се съхраняват хиляди подобни експонати. Според тях всяка една от стреличките струва между 5 и 10 лева. По време на делото бяха разпитани икономът и двете чистачки, които се грижат за къщата на Бобоков в Русе.
Мъжът обясни, че работи от 2002 г. за Бобоков и поддържа дома му. Разказа какво се е случило при претърсването на 17 юни миналата година. Обясни, че не е присъствал при откриването на паното. Каза, че то се намирало в помещение, където се съхранявали подаръци, носени на Бобоков и семейството му през годините.
Икономът обясни, че не си спомня от кога паното е там. Той каза още, че рядко семейство Бобокови са в Русе. По думите му бизнесменът имал много приятели и познати. В повечето случаи, когато подаръците са носени, ги приемал той, тъй като Бобоков не бил в града. Пред съда Пламен Бобоков обясни, че е наясно с обвинението, но на тази етап от делото не желае да дава обяснения. Съдът даде срок до 1 септември тази година да бъде изготвена допълнителната експертиза и насрочи нова дата за делото - 29 септември тази година.
Пламен Бобоков
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"