Различни състави на Административния съд в София (АССГ) са отказали да спрат предварителното изпълнение на заповедта на здравния министър Стойчо Кацаров от 19 октомври, с която бе въведено изискването за представяне на зелен сертификат за повечето дейности на закрито. Това се вижда при справка в електронното деловодство на съда. Спиране на предварителното изпълнение означава заповедта на министъра да бъде блокирана, докато съдът се произнесе по същество дали е законосъобразна.
Трима административни съдии например отхвърлят и искането на гражданина Р. П. да се спре предварителното изпълнение на заповедта за сертификатите. В жалбата си той твърди, че тази заповед може да доведе до значителни и трудно поправими вреди за него - недопускане до работа, липсата на достъп до обществени места и необходимостта от финансови средства за тестове.
Допуснатото по силата на самия закон предварително изпълнение на акта означава, че законодателят презюмира наличието на особено важен държавен или обществен интерес, обясняват съдиите Евгения Иванова, Маруся Йорданова и Цветанка Паунова. Р. П. не е посочил доказателства за настъпването на конкретни значителна или трудно поправима вреди, които заповедта му причинява. "Хипотетичните аргументи относно настъпването на неблагоприятни последици за жалбоподателя от предварителното изпълнение на заповедта, не могат да бъдат противопоставени по значимост на засегнатия обществен интерес, който законът охранява с допускането на предварително изпълнение", обяснява съдът и отхвърля искането за спиране.
"Де факто" цитира и друго искане със сходни мотиви, което е отхвърлено от друг съдебен състав.
С такива мотиви до момента са отхвърлени всички искания за спиране на предварителното изпълнение на заповедта, показва проверка на "Сега".
Сред отхвърлените искания има и такова, направено в обща жалба от над 30 души. На тях съдът им обяснява, че според Закона за здравето при обявена извънредна епидемична обстановка министърът на здравеопазването въвежда със заповед временни противоепидемични мерки по предложение на главния държавен здравен инспектор. Тези заповеди подлежат на предварително изпълнение по силата на закона. Административнопроцесуалният кодекс все пак позволява на съда при всяко положение да спре предварителното изпълнение, ако заповедта би могла да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда. За да се иска спиране на изпълнението обаче е абсолютно задължително да се оспорва заповедта. Нещо, което тези жалбоподатели не са направили, мотивират се съдиите Пламен Горелски, Антони Йорданов и Димитрина Петрова.
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро