17 Февруари, 2025

Съдът отмени прекратяването на делото за „възродителния процес“ от прокуратурата

Съдът отмени прекратяването на делото за „възродителния процес“ от прокуратурата

Състав на Софийския апелативен съд (САС) с председател Камен Иванов отмени постановлението на Военно-окръжната прокуратура - София, с което тя прекрати следствието за „възродителния процес“, научи desebg.com. С определението си от 22 декември 2022 г. САС на практика връща делото на прокуратурата за продължаване на процесуално-следствените действия. Определението на съда не подлежи на обжалване. Както desebg.com съобщи в края на месец май 2022 г. Военно-окръжната прокуратура – София прекрати делото, след като два месеца по-рано почина последният обвиняеми по него – бившият комунистически министър-председател Георги Атанасов.

Преди него през годините починаха другите обвиняеми Тодор Живков – генерален секретар на БКП, ген. Димитър Стоянов – министър на вътрешните работи, Петър Младенов – министър на външните работи и Пенчо Кубадински – член на Политбюро на БКП. Делото беше заведено от Прокуратурата на въоръжените сили през 1991 г. за установяване на виновните за насилствената смяна на имената на турското малцинство в НРБ, извършена от тоталитарния режим на БКП начело с Тодор Живков.

Държавното обвинение обаче така и не се справи с това предизвикателство, а двата опита да вкара делото в съда се оказаха неуспешни главно заради нежеланието ѝ да разпита като свидетели жертвите на „възродителния процес“, въдворени без съд и присъда в концлагера „Белене“. Срещу прекратяването на делото в края на месец юни тази година пред Съдебната палата протестираха жертви на насилствената асимилация, членове на Гражданската организация за справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите. В своето определение САС е подчертал, че с постановлението на Военно-окръжната прокуратура – София „са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, ограничаващи правата на пострадалите“.

Съдебният състав на Софийския апелативен съд е отменил определението на Софийския градски съд (СГС), с което първоначално е потвърдено постановлението на Софийската военно-окръжна прокуратура за прекратяване на разследването по „възродителния процес“.

САС е приел, че СГС не е изпълнил задължението си да изясни дали всички пострадали, които имат право на жалба, са уведомени надлежно за прекратеното от прокуратурата дело. САС е посочил, че не е правилно да се смята, че прокуратурата има право да прецени дали пострадалите лица следва да имат достъп до материалите по делото. Един от най-важните изводи, които САС е направил, засяга наложеното от прокуратурата от самото начало ограничение на кръга на лицата, за които се смята, че са извършили престъпления по „възродителния процес“, а именно само разследването на политическите фигури от върхушката на БКП. В тази връзка САС посочва:

„Смъртта на обвиняемия [Георги Атанасов] позволява наказателното производство да бъде прекратено спрямо починалото лице, но не дава възможност за прекратяване на цялото наказателно производство, без прокурорът да се е произнесъл по това дали има извършено престъпление, какво е това престъпление и има ли други лица, които биха могли да носят отговорност за престъплението, ако такова има.

В Постановлението на Военно-окръжна прокуратура - гр. София от 31.05.2022г. за прекратяване на наказателното производство по ДП №ІІ-048/1999г. по описа Военно-окръжна прокуратура - гр. София липсва отговор на тези въпроси, независимо от наличието по делото на многобройни молби на пострадали лица и техните защитници с твърдения за наличие на престъпления с различна правна квалификация, от тази, която е била приета от ВОП- гр. София, както и за лица, различни от четиримата обвиняеми по делото, носещи отговорност за тези престъпления.

Едва след отговор на тези въпроси и то, след като разследването по досъдебното производство е приключило по съответния ред, прокурорът би могъл да прекрати изцяло наказателното производство, ако приеме, че престъплението е само това, за което са били обвинени лицата Тодор Христов Живков, Георги Иванов Атанасов и Димитър Иванов Стоянов.“ С това Софийският апелативен съд констатира, че повече от 30 години прокуратурата не е разследвала престъпления на други лица, представители на тоталитарния комунистически режим, които са замесени в осъществяването на „възродителния процес“.

Нещо, срещу което през юни тази година протестираха жертви на насилствената смяна на имената на българските граждани от турски произход, извършена в края на комунистическия режим. Тогава те публично – чрез пресконференция в БТА настояха прокуратурата да разследва не само вдъхновителите на „възродителния процес“, но и изпълнителите му от МВР-ДС, местните власти и представители на прокуратурата. И до момента обаче държавното обвинение начело с Иван Гешев си правят оглушки, надявайки се, че със смъртта на последния комунистически функционер Георги Атанасов ще могат да сложат кръст на безотговорното си бездействие повече от 30 години.
Сподели:
Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС

Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС

Софийският градски съд отказа вписване на промени в регистъра на политическите партии по партидата на ДПС

ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!

ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!

 Никола Николов – Паскал

Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд

Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд

От обвинението днес представиха официалното съобщение по обвинението