Софийският градски съд определи най-тежката мярка „задържане под стража“ спрямо обвиняемия за четворното убийство в Нови Искър - Георги Ранов.
Задържаният за четворното убийство в Нови Искър пристигна в съда с маска на лицето. Той страда от тежка форма на туберкулоза, което налагаше маската, а пък полицаите, които го конвоираха, бяха с ръкавици.
Освен това той страда и от епилепсия, и явно има психологически проблеми.
Според държавното обвинение той трябва да бъде настанен принудително в болница на МВР за 30 дни, за да му бъде изготвена цялостна медицинска експертиза.
На 18 февруари 25-годишният Георги Георгиев беше задържан за убийството на родителите си, брат си и баба си в град Нови Искър.
Пред съда Ранов днес "демонстрира" и не особено доброто си психическо състояние отговаряйки тихо и доста объркано на въпросите. В отговор на въпрос дали си разбира правата той заговори за психотропни оръжия, спомена и за 2 деца, едното от които се самоубило, а друго се е разрязало, но не стана ясно дали и те са жертви на психотропни оръжия, предаде "24 часа". Опита се да обясни и че съществува организация за психотропни оръжия.
"Психиката ми е ценна. Има ли хора, които се занимават с такава дейност или трябва да потърся помощ от Европейския съюз", попита Георги в съда.
Защитата на младия мъж, който през януари е навършил 26 години, остави вратичка да не е той извършителят на четворното убийство, като настоя прокуратурата да разследва дали и някой друг не е влизал в къщата на семейството, като дори направи намек да се разследва имотната мафия.
Служебният защитник подчерта, че Георгиев не е картотекиран в психиатрична клиника, няма документация, няма диагноза и не се знае точно какви проблеми има. Единственото, което адвокатът знае, че обвиняемият има припадъци, както и че преди няколко месеца Георгиев е бил на лечение в някаква болница, но не знае от какво е бил лекуван и какви изследвания са му били правени.
Служебният защитник добави, че обмисля да поиска съдействие от НАТО.
"Има много точно наблюдение върху всяка точка на земята. Записите се пазят в супер компютри и държавата може да ги поиска, особено когато става дума за такива деяния с голяма обществена значимост. Всеки иска да разбере това ли е извършителят или има и други извършители", уточни Стоянов и добави, че още не са готови снимките и се надява на обективен процес.
Самият Георги Ранов на този етап не е признал и не признава убийствата.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес