24 Ноември, 2024

Съдийският съвет образува четвърто дисциплинарно дело срещу заместник на Владимира Янева

Съдийският съвет образува четвърто дисциплинарно дело срещу заместник на Владимира Янева

Петя Крънчева

Разследването срещу Петя Крънчева е по предложение на шефа на СГС Калоян Топалов

Четвърто подред дисциплинарно производство срещу бившия зам.-председател на Софийския градски съд (СГС) Петя Крънчева образува съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) днес. 

Предложението за наказанието на една от заместничките на Владимира Янева е на сегашния шеф на СГС Калоян Топалов. В дисциплинарния състав ще влязат Димитър Узунов, Даниела Костова и Галина Карагьозова.

Петя Крънчева е дисциплинарно разследвана по три предложения на Калоян Топалов, включително за уволнение и по едно на председателя на ВКС Лозан Панов, припомня defakto.bg.

Първото дисциплинарно дело срещу нея след цялостна проверка на СГС под ръководството на Янева приключи с решение за намаляване на заплатата на Крънчева с 15 % за 1 година. Санкцията бе обжалвана пред ВАС, където доскоро делото бе спряно в изчакване на тълкувателното решение за наказанията на магистратите. През юли то бе възобновено и насрочено за ноември.

Второто дисциплинарно производство срещу Крънчева започна също след предложение на Топалов, но не е приключило.

Третото бе образувано в края на юли по искане на Топалов за уволнението на Крънчева заради многократни случаи на подмяна на протоколи по дела, непредоставяне на достъп на страните до папките с материалите, както и системно осуетяване на провеждането на съдебни заседания, което руши имиджа както на самия съд, така и на цялата система.

ВСС отхвърли искане на Лозан Панов Крънчева и други нейни колеги да бъдат наказани заради многобройни нарушения по специалните разузнавателни средства.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес