24 Ноември, 2024

Съмненията на САЩ хвърлят поредната сянка върху ваксината на "АстраЗенека"

Съмненията на САЩ хвърлят поредната сянка върху ваксината на "АстраЗенека"

Има съмнение, че компанията използва стари данни, с които доказва нейната ефективност

Часове след като компанията "Астра Зенека" (AstraZeneca Plc) съобщи отлични данни от най-новите тестове на ваксината ѝ срещу коронавируса, здравна агенция в САЩ предупреди, че може нещо да не е наред с информацията.

Данните са от изследване сред над 32 хиляди души, две трети от които са ваксинирани по време на теста, и в съобщението се твърди, че ефективността на продукта е 79% за предотвратяване на симптоматично заболяване и не са установени кръвни съсиреци, предизвикани от него.

Но Бордът за наблюдение безопасността на данните (DSMB) е заявил, че "се изразява загриженост, че AstraZeneca може да е включила остаряла информация от теста, което може да създаде непълна представа за данните за ефикасността".

Съобщението е публикувано от американския Национален институт по алергология и заразни болести (NIAID). Ръководител на NIAID е известният специалист по заразни болести д-р Антъни Фаучи. NIAID е част от Националния институт за здраве на САЩ.

"Призоваваме компанията да работи с борда за преглед на данните за ефикасност, за да се гарантира, че възможно най-бързо ще станат публично достояние най-актуалните данни за ефикасността", се казва още в текста.

"Ройтерс" коментира, че случващото се хвърля поредната сянка върху този продукт на AstraZeneca само ден след като компанията показа резултати от тестове в САЩ, Чили и Перу които се оказаха по-добри от очакванията.

Може да се окаже, че няма проблем с данните, но според "Ройтерс" това създава несигурност за плановете на компанията да кандидатства за спешно одобряване на ваксината за американския пазар в следващите седмици.

Разрешението и препоръките за употреба на ваксината в САЩ ще бъдат направени след цялостен преглед на данните от независими комисии от научни съветници, се казва още в съобщението.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.