България е единствената страна, изпълнила искането на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, да се номинират по един мъж и една жена за новия състав на ЕК, предаде БНТ С позоваване на ДПА.
Въпреки че Фон дер Лайен поиска отделните страни членки да издигнат по две кандидатури – на мъж и на жена – за членство в органа на изпълнителната власт на ЕС, повече от половината правителства са кандидатирали само по едно лице от мъжки пол, а крайният срок изтича днес.
Ако ситуацията не се промени, мъжете в новия кабинет на ЕК може да съставляват две трети от неговия състав.
След като през юни Фон дер Лайен бе преизбрана за председателка на ЕК, тя поиска страните членки на ЕС да номинират равен брой мъже и жени, за да има балансираност на половете. Единственото изключение от това искане беше за правителствата, номинирали отново действащ комисар, какъвто е случаят с Франция, Унгария и Латвия. Само България публично предложи мъж и жена. София обяви, че ще номинира бившия външен министър Екатерина Захариева и бившия министър на околната среда Юлиян Попов.
Понастоящем 12 от 27-те еврокомисари са жени. Изпълнителен орган на ЕС предлага нови закони и следи за спазването на договорите на ЕС, като в него работят около 32 000 души. Въпреки че Фон дер Лайен вероятно е подразнена, европейските страни не са законово задължени да се съобразят с искането ѝ за пола на кандидатите, отбелязва ДПА. В договорите на ЕС не се споменава изрично равенството между половете.
Още от Свят
Дипломат: Тръмп има достатъчно лостове да принуди Путин да се съгласи на мир
Американският лидер разбира, че не може да очаква твърде много отстъпки от Украйна, казва бивш съветник на държавния секретар на САЩ
Украински командир разказа какво очаква Украйна след войната
Дори днес да не си на първа линия, утре може да се окажеш там, подчерта военният
Сунита Уилямс постави рекорд за най-дълъг престой на жена в открития Космос
Сунита Уилямс направи своята 9-а космическа разгодка, с която затвърди позицията си сред най-опитните астронавти в историята на НАСА