Десетина военни кораба на САЩ и Япония, включително два американски самолетоносача, демонстрираха военна мощ тази седмица във Филипинско море източно от Тайван, съобщи Си Ен Ен. Анализаторите твърдят, че съвместните учения показват, че американските военноморски сили могат да реагират на непредвидени ситуации в широка част от азиатските води, където напрежението с Китай остава високо - дори когато са изправени пред военни действия в Близкия изток. Към самолетоносачите на Военноморските сили на САЩ USS Carl Vinson и USS Theodore Roosevelt се присъединиха японският хеликоптерен разрушител JS Ise, 7 американски разрушителя с управляеми ракети и два американски крайцера за това, което ВМС наричат "Многомащабно палубно мероприятие" (MLDE).
"САЩ и Япония са уникално способни бързо да съберат множество широкопалубни военноморски сили в подкрепа на взаимните интереси в областта на сигурността в Индо-Тихия океан", заяви в изявление контраадмирал Карлос Сардиело, командир на ръководената от "Винсън" ударна група на самолетоносачите. Дузината бойни кораби проведоха "отбранителни учения, наблюдение на морето, учения на палубата и тактически маневри за повишаване на уникалните способности за водене на бойни действия от висок клас", се казва в изявление на американските военноморски сили. Колин Кох, научен сътрудник в Училището за международни изследвания "С. Раджаратнам" в Сингапур, заяви, че макар ученията да се провеждат редовно в района, моментът на тази демонстрация на сила е важен.
"По-рано имаше опасения, че разпалването на конфликта в Близкия изток ще отклони стратегическото внимание на САЩ от западната част на Тихия океан", каза Кох. "Това се възприема като демонстрация на ангажираността на САЩ към стратегическия фокус върху региона, независимо от това какво се случва в Близкия изток", добави той, като отбеляза, че третият американски самолетоносач в Азиатско-тихоокеанския регион, USS Ronald Reagan, вече се намира в Япония. В същото време според USNI Fleet Tracker само един американски самолетоносач - USS Dwight D Eisenhower - се намира в Близкия изток, където бунтовниците хути са извършили редица нападения срещу американски военноморски средства и търговски кораби в Червено море, въпреки многобройните американски и британски удари по инфраструктурата на групировката на територията на Йемен.
Базираният на Хаваите анализатор Карл Шустер, бивш директор на операциите в Съвместния разузнавателен център на Тихоокеанското командване на САЩ, заяви, че провеждането на съвместните учения във Филипинско море показва, че американските военноморски сили могат бързо да прехвърлят сили в районите, където военноморските части на Китай са активни през последните месеци. "Като учение то демонстрира мобилността на самолетоносачите. От геополитическа гледна точка то също така подчертава способността на самолетоносача да подкрепя редица непредвидени ситуации в обширен район", добави Шустер.
Потенциални морски огнища на напрежение
Тази широка зона се простира на юг до островите и рифовете в Южнокитайско море, където китайски и филипински плавателни съдове наскоро се сблъскаха. Тя се простира и на запад до демократично управлявания остров Тайван, който съобщава за засилена китайска военноморска и въздушна дейност в околните води след изборите по рано този месец. И се простира на северозапад до Източнокитайско море и контролираните от Япония острови Сенкаку, наричани от Китай Дяоюй, които Пекин обявява за своя суверенна територия и където според Япония, през последната година е поставил почти постоянно присъствие на бреговата охрана.
Всички тези райони са потенциални военни огнища на напрежение между Китай и САЩ и техните съюзници. Но Тайван е в центъра на вниманието след изборите на 13 януари, на които гласоподавателите дадоха на управляващата на острова Демократична прогресивна партия историческа трета поредна президентска победа, отхвърляйки предупрежденията на Китай, че преизбирането им ще увеличи риска от конфликт. След вота Пекин отговори, че "Тайван е част от Китай". Управляващата китайска комунистическа партия смята Тайван за част от своята територия, въпреки че никога не го е контролирала, а китайският лидер Си Дзинпин не изключва възможността да използва сила, за да постави острова под контрола на Пекин.
Ръководителят на Индо-тихоокеанското командване на САЩ адмирал Джон Акилино заяви на конференция в Хавай след изборите в Тайван, че очаква Пекин да покаже недоволството си от резултата от гласуването. "Кампанията за принудителен натиск срещу Тайван продължава и ние я наблюдаваме след изборите. Не съм сигурен какво ще направят, но очаквам някаква демонстрация на сила срещу Тайван в близко бъдеще", заяви Акилино на Тихоокеанския форум. Американският адмирал също така отбеляза важността на ученията като съвместните маневри на САЩ и Япония, които се провеждат тази седмица. /БГНЕС
снимка: Японските морски сили за самоотбрана
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства