Най-новите американски санкции срещу Русия правят практически невъзможно набирането на средства за проекти като "Северен поток 2", заяви в сряда генералният директор на австрийската енергийна корпорация OMV Райнер Зееле, пише "Дневник". В Москва той допълни, че вероятно ще се наложи да се преразгледат задълженията за финансиране на строителството на газопровода.
"Газпром" е единственият акционер в компанията Nord Stream 2 AG, която строи тръбопровода по дъното на Балтийско море. За финансирането му през април 2017г. бе подписано споразумение с партньори от няколко европейски държави - Engie, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper и Wintershall.
Проектът се оценява на 9.5 млрд. евро, от които партньорите трябва да осигурят половината под формата на дългосрочни кредити - по около 950 млн. евро за всяки от петте компании.
Законът позволява въвеждане на санкции от Вашингтон срещу всеки, който еднократно е вложил поне 1 млн. долара в строителството на руски експортни тръбопроводи или е предоставил за изграждането им оборудване, технологи и услуги. За срок от 12 месеца сумата за подобни бизнес отношения е ограничена до 5 млн. долара. Това означава, че дейността на "Газпром" със задгранични партньори не се прекратява, но става фактически невъзможно да се вземат дългосрочни кредити от банките.
Дългосрочният ефект от такава технологична изолация може да повтори ситуацията в бившия СССР, който изостана с десетилетия от индустриално развитите страни, коментират експерти, анкетирани от изданието.
На партньорите в "Северен поток 2" се налага да разчитат повече на собствени средства, да работят по-тясно с руски и азиатски банки и въпреки това едва ли ще успеят да покрият 70% от проектното финансиране, добави Зееле, цитиран от деловото издание "Ведомости". "Ако заради санкциите банките не отпуснат нито едно евро, значи ще търсим други източници за финансиране на "Северен поток 2", каза той. Зееле потвърди, че OMV ще изпълни поетите задължения - ако трябва и със собствени средства - така, както и "Газпром" изпълнява своята част. (В оптимизиран вариант на споразумението се предвижда компаниите да платят 30% от проектното финансиране - бел.ред.)
Но в документи на "Газпром" се казва, че потенциалното въздействие на санкциите на САЩ върху дейността в Европа и съдбата на международните ѝ проекти "много зависи от съдържанието на действията на президента и на министъра на финансите на САЩ", които ще бъдат предприети при изпълнението на този закон". Оценката на последиците все още не е приключила.
В отчета за първото полугодие се казва, че през юли "Северен поток 2" е получил 324 млн. от петте споменати партньорски компании от Европа под формата на дългосрочни заеми. Останалото трябваше да бъде преведено до 2019г. срещу годишна лихва от 6%.
През юни Александър Медведев, зам.-председател на "Газпром" твърдеше, че е приключено организирането на финансирането и че проектът е получил от чуждестранни компании "над 1 млрд. евро".
Всички участници в строителството са решени да завършат проекта при всички условия, дори ако трябва 100% от заемните средства да са наши собствени, добави Зееле на пресконференция по повод заседанието на Руско-германската външнотърговска палата. "Именно сега трябва да проявим твърдост и да покажем, че няма да се откажем от този проект", цитира думите му РБК.
Източник на деловата руска агенция, близък до акционерите, казва, че на практика нищо не се е променило, американските банки никой не се е канил да привлича към проекта и изглежда от OMV се опитват да изчислят бъдещи рискове. Но логиката на санкциите е, че чуждестранни банки и компании рискуват при финансиране на "Газпром" да се лишат от достъп до американския пазар.
Зееле обясни, че европейски представители водят интензивни разговори с Министерството на финансите на САЩ, за да намалят максимално последиците от закона за санкциите. "Всичко ще стане ясно в следващите няколко седмици или месеци", добави той.
На 13 септември Зееле представи допитване сред 193 от близо 800 членове на двустранната външнотърговска палата, според което 77% имат "крайно негативно" отношение към санкциите на САЩ, а други 20% - "по-скоро негативно". Само 3% били одобрили новото ембарго. Почти три четвърти (73%) от германските бизнесмени очакват от Еврокомисията и правителството в Берлин твърда реакция срещу Вашингтон.
Законът за санкциите още не е прилаган към никого и 30% от анкетираните вярват, че той не засяга дейността им. Над половината (52%) обаче са уверени, че пряко или косвено - през посредници, доставчици и подизпълнители - той ще се отрази на бизнеса им. Всеки шести (18%) още няма мнение.
Доминиращото настроение на предприемачите е, че следва забавяне на темпото и ръст на разходите в деловите отношения с Русия. Възможно е съкращаване на клиентите, свиване на превозите, увеличаване на правните разходи за по-внимателна проверка на документацията и др.
Въпреки това само една осма от анкетираните планират да съкратят дейността си на руския пазар, докато 72% планират да продължат при досегашните условия, а 15% - да разширят бизнеса си.
Зееле призова от Москва за поетапна отмяна на санкциите срещу Русия. Председателят на Германско-руската външнотърговска палата Матиас Шеп обяви, че 93% от анкетираните директори на компании са уверени, че "Западът иска да види една либерална, демократична и социална Русия, но нови и нови санкции само отдалечават тази перспектива".
Още от Свят
Владимир Кличко: Русия на Путин е в беда
Русия на Путин иска да унищожи Украйна тихомълком. Те искат Америка да остане тиха. Не велика, а тиха. Велика Америка не е Америка, която изоставя страните, които защитават свободата с живота си, заяви той
Аналена Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса
Тя намекна за неотдавнашното прекъсване на телекомуникационни кабели в Балтийско море, за което официални лица заявиха, че може да е било саботаж.
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно