5 Февруари, 2026

Съединените щати дислоцират бомбардировачи B-2 на остров Гуам

Съединените щати дислоцират бомбардировачи B-2 на остров Гуам

Снимка: архив

Това е оръжието, което, според специалистите, може да се използва за нанасяне на удари по иранската ядрена програма, включително по комплекса Фордо

Съединените щати дислоцират бомбардировачи B-2 към стратегическата си военна база на тихоокеанския остров Гуам, съобщи „Ройтерс”

Медията се позовава на двама неназовани американски служители, предаде Нова. Засега не е ясно дали разполагането на бомбардировачите е свързано с напрежението между Израел и Ирак.

Преди дни президентът Доналд Тръмп заяви, че обмисля дали САЩ трябва да вземат участие в ударите срещу Иран.

Този тип стратегически бомбардировач B-2 може да изстреля специфичен боеприпас - GBU-57, който е разработен за унищожаване на цели дълбоко под земята. 

Това е оръжието, което, според специалистите, може да се използва за нанасяне на удари по иранската ядрена програма, включително по комплекса Фордо.

Сподели:

Коментари (0)

НАТО призова за сдържаност след изтичането на НовСТАРТ

НАТО призова за сдържаност след изтичането на НовСТАРТ

По думите на американски представител Русия и Китай засилват ядрените си способности, което налага Алиансът да засили и гарантира собствената си отбрана

Уиткоф обяви първи пробив от пет месеца в преговорите между Украйна и Русия

Уиткоф обяви първи пробив от пет месеца в преговорите между Украйна и Русия

Благодарение на задълбочени и продуктивни мирни преговори, двете страни се договориха за размяна на военнопленници в Абу Даби

Руски дронове удариха детска градина, сгради и автомобили в Украйна, има ранени

Руски дронове удариха детска градина, сгради и автомобили в Украйна, има ранени

В Шевченкивски район отломки удариха покрива на четириетажна офис сграда, причинявайки пожар, който по-късно беше потушен от Държавната служба за извънредни ситуации