30 Ноември, 2024

САЩ: Гърция противодейства на зловредното руско и китайско влияние

САЩ:  Гърция противодейства на зловредното руско и китайско влияние

Странат е стълб на стабилността на сложните Балкани, твърди стратегия на Държавния департамент

 Гърция е „стълб на стабилността в сложен регион“, според „Интегрираната държавна стратегия“ на Държавния департамент на САЩ за своя съюзник в НАТО и страна-членка на ЕС, в която се признава, че позицията на страната в Източното Средиземноморие е от ключово значение за националната сигурност на Америка и нейните енергийни приоритети, пише електронното издание на вестник Kathimerini, цитирано от "Фокус".

„Публичната и частната подкрепа, която САЩ оказа на Гърция по време на деветгодишната икономическа криза и по-скорошната миграционна криза, предизвика обрат след десетилетия на антиамериканизъм“, се казва в доклада, който вижда възможност посолството на САЩ в Атина да култивира допълнително двустранните връзки, особено в сферата на сигурността, инвестициите и търговията.
„Окуражавайки Гърция да развие ролята си в европейския енергиен сектор и да стимулира образователната си реформа, посолството в Атина ще се бори с опитите на глобалните противници да използват геополитическото значение на Гърция и структурните й уязвимости, за да дестабилизират региона и да подтикнат антизападни настроения“, се казва още в документа.
Анализът на Държавния департамент е част от четиригодишна стратегия, която очертава приоритетите на Вашингтон с цел разработване на общ набор от цели чрез координирано и съвместно планиране на усилията между Държавния департамент и други американски правителствени агенции.

По-надолу са представени извадки от документа:

„Гърция, член на ЕС и съюзник в НАТО, е стълб на стабилността в един сложен регион. Нейното положение в Източното Средиземноморие, в непосредствена близост до Балканите, Черноморския регион, Северна Африка и Близкия изток повишава значението на Гърция за решаване на приоритетите на националната сигурност и енергетиката на САЩ.

Публичната и частната подкрепа, която Съединените щати предоставиха на Гърция по време на деветгодишната икономическа криза и по-скорошната миграционна криза, предизвикаха обръщане на десетилетия на антиамериканизъм и откритост да се ангажират с големи инициативи. Посолството в Атина ще се възползва от тази възможност да разшири обхвата и дълбочината на нашите двустранни отношения, особено по отношение на ангажиментите в областта на сигурността, инвестициите, търговията и между хората, включително чрез създаването на стратегически диалог на високо равнище с Гърци. Мисията ще поиска от Гърция да продължи да разширява ролята си в областта на сигурността и отбраната в региона и ще търси нови американски инвестиции и възможности за търговия. Насърчавайки Гърция да развие ролята си в европейския енергиен сектор и стимулирайки образователната реформа, посолството в Атина ще се бори с опитите на глобалните противници да използват геополитическото значение на Гърция и структурните уязвимости, за да дестабилизират региона и да подтикнат антизападни настроения“.

„Ще окуражава активното участие на Гърция в укрепването на регионалната и глобалната сигурност и в защитата на Америка и нейните интереси“.
„Мисията ще продължи да насърчава Гърция да подкрепя и да играе водеща роля в интеграцията на страните от Западните Балкани в ЕС и НАТО и за мирно разрешаване на регионални спорове и конфликти. Отношенията на Гърция с Турция се влошиха след опита на турския държавен преврат през 2016 г. и остават обтегнати от продължаващите миграционни потоци и упоритите спорове около въздушните и морските пространства. Ще засилим продължаващия ангажимент на Гърция с Турция, за да подобрим двустранните отношения и да предотвратим случайна военна конфронтация. Посолството в Атина ще призова Гърция да приложи споразумението за името на Македония и ще насърчи продължаването на съвместните ангажименти по кипърския въпрос“.

„Географското положение на Гърция я прави ключов играч в усилията на ЕС и САЩ за повишаване на европейската енергийна сигурност чрез диверсификация на източниците на природен газ в страните на север, които разчитат основно на руски газ. Гръцкото правителство подкрепя проекти, които внасят неруски газ в Европа и е готово да развива собствените си резерви от въглеводороди, предвид откритите резерви в други райони на Източното Средиземноморие“.

„Мисията ще търси инвестиционни възможности за американските компании, които ще намалят енергийната зависимост на региона от Русия и ще увеличат тежестта на експертизата на САЩ във възобновяемите енергийни източници“.

„Подкрепа за дългосрочната икономическа стабилност на Гърция в еврозоната и увеличаване на възможностите за търговия и инвестиции за американските компании, като същевременно се засили ролята на Гърция за напредъка на европейската енергийна сигурност“.

„Мисията в Гърция ще продължи да укрепва двустранните отношения по отношение на енергетиката, отбраната, правоприлагането и борбата с тероризма, като същевременно се фокусира върху две основни цели на дипломацията за насърчаване на растежа и конкурентоспособността в Гърция - реформа и модернизация на образователния сектор и противодействие на зловредното руско и китайско влияние. Образованието е ключът към бъдещия просперитет на Гърция. Настоящата система ограничава достъпа на студентите до съвместни програми с международни институции и по-високи степени в чужбина. Мисията ще насърчи подобряването на управлението и мениджмънта, отделени от политиката, и ще улесни развитието в Гърция на модерна и ефективна образователна система“.

„Нашите отлични двустранни отношения в областта на отбраната и сигурността са от жизненоважно значение за способността ни да използваме подкрепата на Гърция във военни дейности и проблеми, свързани с правоприлагането. Гърция е ангажиран партньор в развитието на американските интереси в и извън Гърция чрез дейността на американската Военноморска база в Суда, Крит. Предвид високото ниво на отношенията между САЩ и Гърция, мисията ще настоява за разширяване на двустранното сътрудничество, както и това в НАТО, в подкрепа на регионалния мир и стабилност. Гръцкото правителство подкрепя задълбочаването на военното сътрудничество и Министерството на отбраната предлага допълнителни места извън залива Суда, за да подкрепи американските военни операции в региона и разреши влизането и напускането на американските сили по пътя към учения на НАТО чрез допълнителни пристанища. В ход е планирането на съвместна междуведомствена борба с тероризма, а правителството одобри нашето искане за разполагане на безпилотни летателни апарати (БПЛА) и нов отряд специални сили и персонал в Гърция“.

„Докато Гърция продължава да бъде една от осемте страни от НАТО, които харчат поне два процента от БВП за отбрана, икономическите мерки за строги икономии значително намаляват нейните отбранителни способности. Гръцкото правителство потърси финансова помощ от САЩ, за да балансира миналите дългове в областта на военните поръчки, като поддържа и модернизира сегашните си системи и платформи. Въпреки предизвикателните бюджетни въпроси, Гърция се ангажира да инвестира в модернизации на самолети F-16 и да продължи да подкрепя и провежда учения на НАТО, като от 2015 г. харчи над 2 млрд. долара. Новите програми за хеликоптерите Kiowa ще разширят възможностите на Гърция и ще отворят перспективите за Гърция да се превърне в регионален център на хеликоптерния капацитет на НАТО. По същия начин финансирането на 333 за специалните сили на гръцката брегова охрана засилиха борбата с тероризма и оперативната съвместимост в морската сигурност“.

„За да се бори с опитите за дестабилизиране на региона, мисията в Гърция ще подкрепи демократичните институции, прозрачността в управлението и инициативите, които намаляват чуждестранното влияние в религиозните и културните сфери. Мисията ще продължи да поощрява силни отношения между САЩ и Гърция чрез междуличностни отношения. Образователните и културните програми на мисията в Гърция са насочени към младите хора, момичетата и следващото поколение лидери в бизнеса и гражданското общество, за да насърчават позитивното виждане за отношенията между САЩ и Гърция и да насърчават по-голямо гражданско разбирателство. Посолството в Атина ще се съсредоточи върху програми за публична дипломация, които привличат инвестиции в науката и технологиите и насърчават предприемачеството, за да помогне на Гърция да продължи по пътя си към икономическо възстановяване, здраво вкоренено в трансатлантическите институции и играе стабилизираща роля в региона“.

Сподели: