23 Ноември, 2024

САЩ губят стратегическа позиция в Африка

САЩ губят стратегическа позиция в Африка

Тъй като изтеглянето на американските войски от ръководения от военните Нигер е в ход и трябва да приключи до 15 септември, Вашингтон се готви да изостави стратегическата си позиция в Сахел, където Русия и Иран печелят позиции. Искането американските войски да напуснат дойде, след като френските войници също получиха аналогични заповеди миналата година от новите управляващи генерали на Нигер след преврата през юли.

Нигер обяви през март, че прекратява споразумение за военно сътрудничество с Вашингтон, твърдейки, че присъствието на американски войници вече е „незаконно“.

Страната е ключова база за антитерористичните операции в Западна Африка, с голяма американска база за дронове близо до северния град Агадес, чието изграждане струва около 100 милиона долара.

Стратегическа позиция

От 2019 г. американската армия използва дронове и самолети за извършване на мисии за наблюдение от военновъздушната база в покрайнините на Агадес. Мисиите обхващат обширен регион, където действат въоръжени групи, особено джихадисти. Трафикът на наркотици, хора и оръжие също е често срещан. Дроновете Reaper на американската военна служба летят до границите на съседни Либия, Чад, Нигерия и Мали, които имат ограничени възможности за въздушно наблюдение.

Руско и иранско настъпление

Нигер поиска изтеглянето на американските войски, след като Вашингтон изрази загриженост относно "потенциалните отношения на Нигер с Русия и Иран". Превратът и последвалото отцепване от западните страни в полза на Русия последваха подобни действия в съседните Буркина Фасо и Мали. Но позицията на Нигер като седмият по големина производител на уран в света играе важна роля в променящите се отношения. Иран значително увеличи запасите си от обогатен уран през последните месеци, като същевременно засили връзките си с Нигер, според Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Премиерът Али Махаман Ламин Зейне каза пред Washington Post в интервю този месец, че американски служител е заплашил Ниамей със санкции, ако подпише споразумение за продажба на произвеждания уран на Иран. Зейне каза, че "абсолютно нищо" не е подписано с Иран за урана.

Ограничени сили на САЩ

Американските войници, разположени в Нигер, се оценяват на 650 до края на 2023 г., както и стотици изпълнители. Някои войски са разположени във въздушна база в столицата Ниамей с други чуждестранни войски, както и в американската база Агадес. САЩ преместиха част от войските си от Ниамей в Агадес като превантивен ход след преврата.

Борба срещу джихадистите

Специалните сили на САЩ работиха съвместно с нигерската армия за борба срещу джихадистки групировки преди преврата, когато Вашингтон прекрати всякакво военно сътрудничество. През октомври 2017 г. четирима американски войници и петима нигерски войници бяха убити при засада от групировката "Ислямска държава" в село Тонго близо до границата с Мали. Американски дронове също подкрепяха нигерийската армия срещу „Боко Харам“ и съперничещите джихадисти от Западноафриканската провинция на Ислямска държава (ISWAP) в югоизточната част на Нигерия. През септември операциите по наблюдение и разузнаване на САЩ бяха възобновени единствено за защита на американските сили, според Министерството на отбраната

Оборудване и обучение

САЩ доставят военно оборудване на Нигер от 1962 г., след като бившата френска колония получи независимост. Доставките се увеличиха като част от борбата срещу джихадистите, вариращи от въоръжени превозни средства, самолети за наблюдение и военнотранспортни самолети до комуникационни и предавателни центрове. Армията на Нигер също има достъп до програма на САЩ за подпомагане на сигурността, която осигурява финансиране за образование и обучение на чуждестранен военен персонал от 1980 г.

Непопулярно военно присъствие

Общественото мнение в Нигер отдавна е враждебно настроено към присъствието на чужди сили. През 2022 г. около две трети от нигерийците не са съгласни с използването на чужди военни сили от правителството за осигуряване на сигурността на страната, според проучване на Afrobarometer. По отношение на сигурността "регионът Агадес не намира никаква полза от присъствието на американците", каза лидерът на гражданското общество Амоди Аррандишу пред АФП. „Американците останаха на наша земя, без да правят нищо, докато терористите убиваха хора и изгаряха градове“, каза премиерът Зейне, който ръководи преговорите със САЩ. /БГНЕС, АФП.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства