8 Май, 2026

Пентагонът купува касетъчни бомби от Израел за 210 млн долара

Пентагонът купува касетъчни бомби от Израел за 210 млн долара

Снимка: EPA/BGNES

Това е най-големият договор за покупка на оръжие с израелска компания, регистриран някога от американското Министерство на отбраната

Министерството на отбраната на САЩ подписа договор за 210 милиона долара с израелска държавна оръжейна компания "Томер". 

Компанията ще продава касетъчни бомби на Съединените щати, съобщава ​Intercept. Тази оръжейна сделка далеч не е незначителна, особено като се има предвид противоречивият характер на касетъчните боеприпаси, които представляват сериозна заплаха за цивилното население при конфликти.

Споразумението е подписано през септември 2025 г. Това е най-големият договор за покупка на оръжие с израелска компания, регистриран някога от Министерството на отбраната, според онлайн федерална база данни, за последните осемнадесет години. Съединените щати ще плащат на израелската компания "Томер" за период от три години, за да произвежда тези боеприпаси за тях.

САЩ са използвали такова оръжие при войните във Виетнам, Лаос и Ирак. Някои от техните полета, гори и дори селски райони остават осеяни с тези бомби, които може да експлодират. 

Министерството на отбраната на САЩ е възложило договора без публичен търг, по силата на изключение за "обществен интерес“. То се позовава на приети наскоро изменения, които смекчават правилата за възлагане на договори за отбраната на Украйна, Тайван и Израел. /БГНЕС 

Сподели:

Коментари (0)

Рубио: Очакваме отговор от Иран днес

Рубио: Очакваме отговор от Иран днес

"Надявам се това да бъде сериозно предложение“, каза той пред журналисти по време на посещението си в Рим

Зеленски отиде при украинските защитници на фронта в Югоизточна Украйна

Зеленски отиде при украинските защитници на фронта в Югоизточна Украйна

През последните месеци украинските войски успяха да си върнат контрола над територии, които досега бяха под руска окупация

Администрацията на Тръмп е заподозряна в незаконно обогатяване

Администрацията на Тръмп е заподозряна в незаконно обогатяване

Трейдъри се опитват да разберат защо някои участници на пазара са "предвидили" изявленията на Тръмп за Иран /