Гордана Силяновска-Давкова, снимка: EPA/BGNES
Вашингтон може да блокира активи и транзакции
Новият президент на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова е застрашена от санкции от страна на САЩ.
На 12 май Силяновска се закле като държавен глава "на Македония", а не Северна Македония. С това свое действие президентът наруши Преспанското споразумение и конституцията на собствената си държава.
С практическото отричане на договора с Гърция Силяновска рискува не само да наруши легитимността на клетвата си и да застраши европейския курс на страната си, но и да стане обект на санкции от страна на Вашингтон въз основа на президентски указ, подписан от президента Джо Байдън през 2021 г. - Executive Order 14033.
Съгласно указа, САЩ могат да блокират активи и транзакции за лица, които нарушават изпълнението на международни договори, като ефективно възпрепятстват мира и сигурността на Западните Балкани.
Санкциите се прилагат срещу всяко лице, „което може да е отговорно или съучастник, или пряко или непряко участва в нарушение или действие, което възпрепятства или застрашава изпълнението на което и да е споразумение или рамка за регионална сигурност, мир, сътрудничество, взаимно признаване, или механизъм за отчетност, свързан със Западните Балкани, включително Споразумението от Преспа от 2018 г. Такива документи са също Охридското рамково споразумение от 2001 г., Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, Дейтънското мирно споразумение, посатновленията на Международния наказателен трибунал за бивша Югославия и др.
В Преспанското споразумение, както и в тълкувателното циркулярно писмо на Министерството на външните работи на Северна Македония, изрично се посочва, че използването на името „Северна Македония“ е задължително за всички държавни институции и служби, всички агенции и структури, които са създадени със закон или са финансирани от държавата.
Освен това при всеки ход за отмяна на споразумението трябва да вземе предвид, че Северна Македония вече е спечелила необратими ползи от него - членството в НАТО.
Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе сключено от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Договорът сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.
На подписването присъстваха специалният представител на ООН Матю Нимиц, върховният представител за външни работи на ЕС Федерика Могерини и комисарят за разширяване Йоханес Хан. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства