Съединените щати налагат нови визови ограничения на Грузия след приемането в Тбилиси на закон за чуждестранното влияние. Ограниченията бяха анонсирани в изявление на американския държавен секретар Антъни Блинкън, цитирано от Франс прес.
Според изявлението, визовите ограничения ще засегнат личности, които са отговорни или съучастват в антидемократични действия в Грузия, както и че Вашингтон ще преразгледа двустранното сътрудничество, съобщава БНР.
Законът, който критиците оприличават на сходни нормативен акт в Русия, беше окончателно одобрен миналата седмица и предизвика неспиращи демонстрации в столицата и други градове. Той слага клеймо на "проводници на чужди интереси" на неправителствени организации и медии, които получават от чужбина над 20 на сто от финансирането си.
Управляващата партия "Грузинска мечта" го наложи като инструмент за прозрачност, но според критиците им законът е първа стъпка към ограничаването на дейността на опозиционни групи и показва външнополитически завой към Москва. Партията управлява страната над десетилетие, в рамките на което Тбилиси получи статут на кандидат-член на Евросъюза. След гласуванията на закона за чуждестранното влияние, Брюксел предупреди, че той може да затрудни преговорите. От "Грузинска мечта" твърдят, че продължават да целят членство в ЕС и НАТО.
Както по време на гласуванията в пленарната зала, така и в рамките на демонстрациите по улиците се стигна до прояви на насилие.
![САЩ наложиха санкции на Грузия заради Руския закон](/static/downloads/uploads/Images_3/G/gruzia-protesti-24.jpg)
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца