След месеци на преговори правителството на САЩ одобри сделка за продажба на военни самолети F-16 на Турция на стойност 23 млрд. долара, след като Анкара ратифицира членството на Швеция в НАТО, предаде АФП.
Съгласно изискванията на американското законодателство Държавният департамент уведоми Конгреса за споразумението, както и за отделна продажба на 40 самолета F-35 на Гърция на стойност 8,6 млрд. долара
Турция ще получи 40 нови F-16 и модернизация на 79 от изтребителите в съществуващия си флот, съобщи Държавният департамент.
Съединените щати не дадоха зелена светлина на сделката, докато Турция не ратифицира членството на Швеция в НАТО, заяви американски служител, подчертавайки изключително чувствителния характер на преговорите.
Парламентът на Турция ратифицира членството на Стокхолм в северноатлантическия алианс на 23 януари след повече от година забавяне, което навреди на усилията на Запада да покаже решителност на фона на войната на Русия в Украйна.
Първоначално турският президент Реджеп Ердоган се противопостави на кандидатурата на Швеция за членство в НАТО заради предполагаемото приемане от страна на Стокхолм на кюрдски групировки, които Анкара смята за "терористични".
В отговор Швеция затегна антитерористичното си законодателство и предприе други мерки за сигурност, поискани от Ердоган.
След това обаче Ердоган се спря на неизпълненото обещание на САЩ за доставка на партида изтребители F-16, което срещна съпротива в Конгреса заради възприеманото от Турция отстъпление по отношение на човешките права и противопоставянето с Гърция, член на НАТО.
Влиятелният председател на сенатската комисия по външни отношения, демократът Бен Кардин, заяви, че ще разреши продажбата на F-16 на Турция, но че това не е решение, до което е стигнал лесно.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви в Турция по време на две посещения през последните три месеца, че ратифицирането на шведската кандидатура може да помогне за преодоляване на съпротивата на Конгреса срещу продажбата на F-16.
Междувременно Атина категорично се противопостави на сделката поради нерешените териториални спорове с Турция в средиземноморския регион.
Споразумението на САЩ с Турция зависеше първо от това Атина да не възпрепятства продажбата, за което получи достъп до повече F-35, заяви американският източник.
Зелената светлина, която Турция даде на шведското членство в НАТО, оставя Унгария като последния участник в процеса на присъединяване, който Швеция и Финландия започнаха в отговор на руската инвазия в Украйна преди почти две години.
На 23 януари унгарският министър-председател Виктор Орбан покани шведския си колега в Будапеща, за да обсъдят ситуацията.
Шведският премиер Улф Кристерсон заяви, че ще се срещне с Орбан, но че "няма да преговаря" с Унгария относно кандидатурата на Стокхолм за НАТО.
Във Вашингтон смятат, че процесът ще отнеме още няколко седмици, като се надяват на церемония по вдигане на знамето по време на следващата министерска среща на НАТО в Брюксел през април./БГНЕС
Следете с Фактор
България
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
- 08:30, 25 Ноември, 2024
Арт Фактор
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
- 08:01, 25 Ноември, 2024
Свят
Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината
- 07:58, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината
"Вагнер" отново набира войници за фронта в Украйна, пише в актуален доклад на Института за изследване на войната
Майк Уолц призова за "прекратяване на ескалацията" в Украйна
Коментарите идват в момент, когато отиващият си президент Джо Байдън търси начини да подкрепи Украйна преди встъпването в длъжност на Тръмп
Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм преди Деня на благодарността в САЩ
17-седмичните пуйки са израснали във ферма, собственост на бащата на Грант, Джон Цимерман, в Нортфийлд, Минесота