Руският външен министър Сергей Лавров и дипломатическата делегация не получиха визи от САЩ за сесията на Генералната асамблея на ООН. Общо са отказани 56 визи, а решението е символично, но показателно, коментира NEXTA, предаде СЕГА. Когато откажат виза на външен министър, това показва нивото на отношенията между двете страни. Сесията започва на 20 септември.
В писмо до генералния секретар на Обединените нации Антониу Гутериш, видяно от Ройтерс, руският постоянен представител в световната организация Василий Небензя посочва, че това е "обезпокоително", защото през последните няколко месеца Вашингтон "постоянно е отказвал да предостави входни визи" на редица руски делегати за други събития на ООН, съобщи БТА.
През февруари САЩ санкционираха Лавров, обвинявайки го, че е "пряко отговорен за непредизвиканата и незаконна руска инвазия в Украйна". Със санкциите се замразяват всякакви негови активи в САЩ и се забранява на американските граждани да встъпват в делови отношения с него.
Американският президент Джо Байдън поиска нови 13 млрд. долара от Конгреса за Украйна за оръжие и други доставки. До момента САЩ са предоставили на воюващата страна техника, боеприпаси и оръжие за 40 млрд. долара.

Сергей Лавров
Още от Свят
Белият дом се увлече, пробва да контролира присъствието на журналисти на брифингите
"Искат да оказват натиск върху журналистите заради репортажи, с които не са съгласни", посочи в изявление президентът на WHCA Юджийн Даниелс.
Андрей Пионтковски: Европейските лидери и републиканците в САЩ не биха позволили на Тръмп да „продаде“ Украйна
Американският президент реагира с гняв към Путин, което беше положителен сигнал за Украйна. Но заедно с това, той продължаваше да прави противоречиви изявления
The Hill: Тръмп и Путин бавно приковават Украйна към кръста
На пръв поглед необяснимият съюз между двамата произтича от вътрешнополитическите събития в САЩ, където президентът се опитва да узурпира правомощията на Конгреса.