Високопоставени представители на властите в САЩ са отправили предупреждение към руското и сирийското правителство срещу употребата на химически оръжия в Сирия. Съюзниците на сирийския президент Башар Асад се готвят за офанзива срещу бунтовническия бастион провинция Идлиб, където живеят около 3 милиона души и има голямо присъствие на Ал Каида освен на сирийски бунтовнически групировки, предаде Асошиейтед прес.
"САЩ ще реагират на всяко установено използване на химическо оръжие в Идлиб и на други места в Сирия бързо и по съответния начин", каза пред репортери говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт.
Тя заяви, че висопокоставени американски представители са разговаряли с руските си колеги, "за да може това да стане ясно за Дамаск". Науърт заяви, че използването на химически оръжия "няма да бъде толерирано".
По думите й миналата седмица държавният секретар Майк Помпео е заявил на руския си колега Сергей Лавров, че Москва - която е военен съюзник на Дамаск - ще бъде държана отговорна.
Президентът Доналд Тръмп на два пъти поддлагаше Сирия на въздушни удари в отговор на предполагаеми химически атаки там. Той заяви тогава, че ударите са имали за цел да попречат на Асад да извършва атаки с химически оръжия.
В Пентагона министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис вчера спомена тези два удара, но не даде повече информация за реакцията на Вашингтон на ситуацията. Той единствено заяви, че Държавният департамент е "водил активна комуникация с Русия в последно време, за да я включи в предотвратяването на това".
През април САЩ, Франция и Великобритания предприеха военни удари по Сирия, за да накажат Асад за предполагаемата атака с хлор срещу цивилни в дамаското предградие Дума. През 2017 г. Тръмп разреши обстрел с ракети "Томахок" по сирийска авиобаза в отговор на употреба от силите на Асад на газ зарин срещу цивилни.
Още от Свят
С украински бомбардировачи нашествениците атакуват Украйна в мръсната война
Украйна е предала свръхзвуковите тежки бомбардировачи Ту-160 през 1999 г. като част от по-голямо плащане на дълга за руски газ
Мъск и Рамасвами взеха на прицел федералните агенции на САЩ
Милиардерите са обещали да да намалят федералните разходи с „поне 2 трилиона долара“
Новата Еврокомисия пред сериозни предизвикателства - Тръмп, войната, сигурността, мигрантите
Какво можем да очакваме от първите 100 дни на новия ръководен екип на ЕС?