23 Ноември, 2024

САЩ осъдиха безотговорната ядрена реторика на Русия

САЩ осъдиха безотговорната ядрена реторика на Русия

Снимка: архив

"Същата безотговорна реторика, която виждаме през последните две години“

Белият дом осъди „безотговорната реторика“ на Русия във връзка с ядрените оръжия.
По-рано руският президент Владимир Путин облекчи правилата на Москва за нанасяне на ядрени удари. Вашингтон обаче заяви, че не вижда необходимост да променя собствената си позиция по отношение на силите, предаде АФП.

Ходът на Путин дойде, след като Вашингтон позволи на Украйна да изстрелва ракети с голям обсег срещу военни обекти на руска територия. Москва съобщи, че днес украинските военни са използвали оръжията за първи път.

„Това е още от същата безотговорна реторика от страна на Русия, която виждаме през последните две години“, заявиха от Съвета по национална сигурност на САЩ.

„Не сме изненадани от изявлението на Русия, че ще актуализира ядрената си доктрина“ се казва още в позцията, като се допълва, че Москва е сигнализирала за намерението си от няколко седмици.

„Тъй като не наблюдаваме промени в ядрената позиция на Русия, не виждаме причина да коригираме собствената си ядрена позиция или доктрина в отговор на днешните изявления на Русия.“ - посочват от Съвета по национална сигурност.

Представители на САЩ вече потвърдиха, че президентът Джо Байдън, който участва в срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, е дал зелена светлина на съюзника си Украйна да използва ракети с голям обсег срещу Русия.

Въпреки че Белият дом не е направил това официално, той намекна, че този ход е отговор на използването на севернокорейски войници от Русия срещу Украйна.

Разполагането на войските на Пхенян е „значителна ескалация... и ние предупредихме, че Съединените щати ще отговорят", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност.

Реакцията на САЩ дойде в момент, когато украинският президент Володимир Зеленски упрекна лидерите на Г-20, че не са предприели действия след промяната на ядрените правила на Путин.

Украйна с тревога наблюдава дали новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще спре американската военна помощ и ще се опита да прокара мирно споразумение, което може да принуди Киев да отстъпи територия на Москва. /БГНЕС


Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства