27 Ноември, 2024

За пръв път в Саудитска Арабия жени работят за сигурността на хаджа

За пръв път в Саудитска Арабия жени работят за сигурността на хаджа

Те се включват в първата женска секция на аварийните служби

Седем жени в Саудитска Арабия започнаха работа в център за приемане на сигнали за извънредни ситуации от цяла Мека, който отвори врати преди тазгодишния хадж.

По този начин за пръв път те се включват в първата женска секция на аварийните служби като пример за опитите на властите да включат половината от населението, която традиционно си стои у дома, пише „Дневник“.

Почти всички работнички са с никаб – дреха, изцяло покриваща главата и тялото, оставяйки тесен процеп само за очите.

Работата им пред компютрите е да потвърдят местонахождението на обаждащия се и да приемат сигнала, който може да е свързан с престъпление, пожар, болест или пътен инцидент. След това информацията се предава на екипите за първа помощ.

За консервативното ислямско кралство кол-центърът е голяма промяна, коментира „Ройтерс". Страната се придържа към много строго тълкувание на мюсюлманските закони и племенни традиции, изискващи жените да се движат само с мъже-пазители, да се обличат скромно и да не шофират.

Но като част от амбициозната програма на новия крал да намали зависимостта на икономиката от износа на петрол започна създаването на възможности за работа на жените. "Саудитките присъстват в различни места от обществото, така че могат да работят и за сигурността", казва 31-годишната Баара ал Шуваиби. Тя учи английски в университета на Мека и работи в центъра.

Всичките ѝ колежки говорят английски и са преминали обучение. Десетки мъже продължават да вършат същата работа от 2 години, но в съседно отделно помещение.

Центърът е първият, в който бяха обединени агенциите за първа помощ, а планове за негов вариант има за Рияд, Медина и Източната провинция.

Женската секция за пръв път работи по време на хаджа, който традиционно привлича около 2 милиона мюсюлмани от цял свят за свещените ритуали, започващи в сряда.

В миналото струпването на толкова много хора е водело до гибелта на стотици, стъпкани от уплашена тълпа или жертва на пожари и безредици. Властите се подготвят месеци наред за овладяване на подобни инциденти, насилие или епидемии.

Генерал Абдел Рахман ал Салех, който ръководи оперативния център, казва за „Ройтерс", че по време на хаджа получават по 65 000 позвънявания всеки ден. Това е близо 50% повече от нормалния трафик.

"Гледаме на женската секция като на крачка напред, демонстрираща, че жените могат да работят на всяко място и във всяка област", допълва той. Имаме планове да увеличим броя на служителките и да преминат през обучение за повишаване на квалификацията, казва генералът.

Секцията се ръководи от Хаса ал Бади, която има магистърска степен от Американския университет. Според нея обаждащите се с проблем жени понякога искат приемащият оператор също да е жена поради деликатността на ситуацията, за която става дума.
Сподели:
Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха

Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха

Израел ще приеме прекратяване на огъня в Ливан още тази вечер

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена