24 Ноември, 2024

Саудитският главен прокурор e под натиск в Турция

Саудитският главен прокурор e под натиск в Турция

Сауд ал Моджеб

Сауд ал Моджеб отказва да отговаря на въпросите на турските власти за убийството на журналиста Джамал Хашокжи

Саудитският главен прокурор отказва да отговаря на въпросите на турските власти, а Анкара не му предоставя резултатите от разследването на убийството на журналиста Джамал Хашокжи, с които разполага. Така може да се обобщят до момента резултатите от посещението на Сауд ал Моджеб в страната, почти месец след като Хашокжи бе убит в саудитското консулство в Истанбул,  пише "Дневник".

Ал Моджеб се срещна вчера и в понеделник с турския си колега Ирфан Фидан, по-късно разговаря и с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, а рано тази сутрин според в. "Хюриет дейли нюз" се е срещнал и с представители на разузнавателната служба MIT.

Според турската телевизия TRT Ал Моджеб, който миналата седмица за пръв път нарече убийството на Хашокжи предумишлено, е поискал достъп до всички документи от разследването. Това искане обаче е било отхвърлено - според телевизията от прокурора се очаква да даде информация къде се намира тялото на Хашокжи.

"Няма смисъл да се защитават виновниците"

Ердоган и други турски представители повтарят от няколко дни и искането на Турция задържаните от Рияд 18 души заради убийството да бъдат предадени на Истанбул, където именно според него трябва да се състои процесът.

Саудитска Арабия не приема искането. Новинарска агенция "Демирьорен" пък съобщава, че Ал Можеб не желае да дава обяснения, помолен за повече подробности кой е поръчал убийството или къде е тялото.

Според "Гардиън" обаче Ердоган е настоял, че "няма смисъл да се правят опити за защита на виновниците", независимо от сегашната "игра", която цели тъкмо това. По-рано тази седмица той обяви, че на среща с лидерите на Германия и Франция, канцлера Ангела Меркел и президента Еманюел Макрон, е споделил информация по случая, която те не са знаели преди това.

Думите на Ердоган се тълкуват като най-недвусмисления опит да се намекне, че саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман е разрешил убийството.

Международен натиск

Междувременно, макар реакциите извън Рияд и Анкара да са по-малко през последните дни, западни представители предупреждават Саудитска Арабия за евентуални последствия, ако убийството се окаже държавно спонсорирано.

Малко след призива на ООН за международно разследване британският министър за Близкия изток Алистър Бърт каза, че от резултата от разследването може да зависи начинът, по който Лондон гледа на саудитското участие в Йемен.

Френският външен министър Жан-Ив льо Дриан пък не изключи санкции срещу Саудитска Арабия, ако властите се окажат замесени.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.