Съветникът на руската мисия към ООН в Женева Борис Бондарев се обяви срещу войната, подаде оставка и отправи критики към външния министър Сергей Лавров, съобщава "UN Watch" - независима неправителствена организация за защита на правата на човека.
Това е най-високопоставеният дипломат, който критикува Кремъл от началото на инвазията в Украйна през февруари.В своето послание, което определя като закъсняло, Бондарев пише:
„За двадесетте си години служба съм виждал различни обрати в нашата външна политика, но никога не съм се срамувал толкова от страната и работата си, както на 24 февруари тази година. Агресивната война на Путин срещу Украйна, а всъщност и срещу целия западен свят, е не само престъпление срещу украинския народ, но и може би най-тежкото престъпление срещу народа на Русия, което с буквата Z зачеркна всички надежди за постепенно развитие на проспериращо демократично общество в нашата страна." (...)
"Министър Лавров е добра илюстрация на деградацията на тази система. За 18 г. той се превърна от професионалист и интелектуалец, на когото много служители на министерството искаха да приличат, в човек, който непрекъснато излъчва противоречиви изявления и заплашва света (т.е. и Русия) с ядрено оръжие!", казва още Бондарев.
Дипломатът, който е работил 17 г. като руски съветник, призова всички останали руски дипломати в ООН и по света да последват неговия морален пример и да подадат оставка.
"Русия вече няма съюзници и занапред страната все повече ще деградира и ще изпада в изолация от света", допълва Борис Бондарев.
"Борис Бондарев е герой", заявява изпълнителният директор на "UN Watch" Хилел Нойер, който в момента участва във Форума за свобода в Осло - годишна среща на дисиденти в областта на правата на човека.
"Сега призоваваме всички останали руски дипломати в ООН и по света да последват неговия морален пример и да подадат оставки," заявява на свой ред Нойер.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс