Световната здравна организация (СЗО) оповести, че създава регистър, за да следи изследванията върху модификациите на човешкия геном, предаде Франс прес.
Вестта идва след втората среща на Експертния консултативен комитет на СЗО за наблюдаване на модификациите на човешкия геном.
През декември м.г. СЗО съобщи за сформирането на въпросната група от 18 експерти, след като китайски учен обяви, че са се родили генномодифицирани близначки.
В свое комюнике СЗО пояснява, че експертният комитет призовава учените да включат резултатите от експериментите си в този световен регистър.
На втората среща на комитета генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус отбеляза, че от предишната среща на 18 и 19 март някои учени са изразили желание да модифицират геномите на ембриони.
"Това показва до каква степен работата ни е важна и спешна - каза той. - Новите технологии за модифициране на генома са много обещаващи за засегнатите от болести, които смятахме за нелечими. Но използването на тези технологии е свързано с безпрецедентни предизвикателства от етично, социално и техническо естество."

Китайски учен обяви, че са се родили генномодифицирани близначки
Фактор
Още от Чичо доктор
6 супер храни за здрави очи: Подобрете зрението си с тези зеленчуци и плодове
Здравето на очите ни зависи не само от добрата грижа, но и от правилното хранене. Някои зеленчуци и плодове са богати на хранителни вещества, които подпомагат зрението и предпазват от очни заболявания.
Високопротеиновите диети: По-бързо отслабване, но и по-висок риск от рак на червата
Бързите диетите могат „да ви изложат на риск от дългосрочни здравословни проблеми като остеопороза, анемия и камъни в жлъчката
Мозъкът започва да старее по-рано, отколкото мислим – как да го забавим?
Основен фактор за този спад в мозъчната активност е невронната инсулинова резистентност – състояние, при което мозъкът губи способността си да използва ефективно глюкозата, което води до нарушаване на когнитивните функции.