Руският президент Владимир Путин отново демонстрира добре познатите тактики на Кремъл за манипулация на информацията, като се опитва да дискредитира украинското правителство и да подкопае усилията за мир. По време на посещение на команден пункт на руска подводница в Мурманска област на 27 март, Путин отново обвини Киев, че е под контрола на „неонацистки групи“, които реално държат властта в страната.
Според Института за изследване на войната (ISW), тези твърдения са част от дългогодишната руска пропагандна стратегия, която цели да представи украинското правителство като нелегитимно и по този начин да оправдае отказа на Москва да води реални преговори за мир. Кремъл използва факта, че Украйна не проведе президентски избори през 2024 г. заради военното положение, за да подкопае легитимността на украинските институции. В действителност, украинската конституция изрично забранява провеждането на избори по време на война, което прави руските обвинения напълно несъстоятелни.
Путин отново настоява за премахване на „първопричините“ за войната, визирайки изцяло едностранчивите искания на Кремъл, които противоречат на всички международни усилия за справедливо уреждане на конфликта. Високопоставени руски служители отдавна представят тези „първопричини“ като разширяването на НАТО на изток и предполагаемите нарушения на правата на рускоезичните малцинства в Украйна. В действителност, Кремъл използва тези претенции, за да изисква пълна капитулация на Украйна, формиране на проруско правителство в Киев и неутралитет на страната – искания, които Русия повдигаше още преди началото на войната.
Нещо повече, Путин вече предлага нова схема за подчинение на Украйна – временна администрация, установена от ООН, САЩ и Европа, която да проведе избори за „жизнеспособно правителство“. Тази идея бе категорично отхвърлена от международната общност, включително от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш и Белия дом. Те подчертаха, че само украинският народ има правото да определя своето управление.
Анализът на ISW показва, че Кремъл не търси реален мир, а по-скоро използва преговорите като средство за печелене на време, за да продължи агресията си и да извлече допълнителни отстъпки от Запада. Стремежът на Москва да представи украинското правителство като нелегитимно е директен сигнал, че Русия не възнамерява да води добросъвестни преговори и запазва намерението си да наложи капитулация на Киев.
В допълнение към информационната война, Кремъл продължава и с военната си експанзия. Путин обяви, че Русия ще разшири своите морски пехотни бригади в дивизии, което е част от по-широката стратегия за милитаризация и подготовка за продължителен конфликт. Подобни ходове ясно показват, че руското ръководство не търси мир, а напротив – планира ескалация и дългосрочно противопоставяне със Запада.
Русия остава ангажирана с тактиката си на агресия, манипулация и информационна война, като използва всяка възможност да дестабилизира Украйна и да затрудни международните усилия за мир. Това ясно показва, че Кремъл не се стреми към справедливо споразумение, а към налагане на собствените си геополитически амбиции със сила и измама.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Анкара призовава САЩ да дадат гаранции за сигурност на Украйна
Турция подкрепя американското предложение за прекратяване на огъня, но Киев и Москва "остават малко далеч" от всякакво споразумение:
Външните министри на България и Украйна обсъдиха двустранното сътрудничество и сигурността в Черно море
Двамата се срещнаха в Брюксел
Невзоров: Ето това е кол в сърцето на стария вампир Путин
Що се отнася до пратеника Дмитриев – да, той е човек с определена западна закваска. Но физиономията му е такава, че дори дълбоко врязаното клеймо пак прозира – съветското в него не е изчезнало.