Българският лев е е една от най-стабилните валути. Фискалната позиция на България е втората в ЕС. Страната ни в момента дели с Люксембург второ място като страна с най-нисък дълг към брутния вътрешен продукт. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев в "Панорама" на БНТ.
БНБ отговаря за това да осигури адекватно покритие на лева с активите на емисионно управление. Става дума за валутния резерв, който се състои от активи с най-високо качество. „Това покритие в момента е 156%, или по-просто казано зад всеки 1 лев стоят 1.5 евро“, отбеляза Радев.
„Ние имаме едно уникално качество в нашите публични финанси. В края на 90-те години с въвеждането на Валутния борд ние въведохме и т.нар. фискален резерв, който към края на миналата година е равен на 7% от икономиката на страната“, коментира още Димитър Радев.
Във връзка със създалото се притеснение за срив на лева спрямо еврото след внесените от Менда Стоянова и депутати от ГЕРБ промени в Закона за БНБ, Радев напомни, че валутният борд е „културен феномен“ и у българите предизвиква изострена чувствителност заради асоциацията с финансова нестабилност в страната.
„България е прецедент не само с това, че за първи път процесът по присъединяването на националната валута към европейския валутен механизъм, но успоредно с това и с присъединяване на България към банковия съюз“, коментира още той. По думите му, сравнението с балтийските страни е правилно. „При тях процесът протече гладко и успешно, не виждам причина да не протече по същия начин и тук“, каза още Радев.
Следете с Фактор
България
Малинов: Режим на тока в България, дори и при влошени метеорологични условия, няма да има
- 16:43, 26 Ноември, 2024
Свят
Руски войници са заподозрени в екзекуцията на 5 украински военнопленници край Покровск
- 15:56, 26 Ноември, 2024
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона