„При изпълнението на 4 договора, които АПИ възлага директно на „Автомагистрали” ЕАД се получава неефективно разходване на публичен ресурс. Законът за обществените поръчки се заобикаля чрез поредица от събития”. Това заяви в студиото на Нова ТВ председателят на Сметната палата Цветан Цветков.
Той добавя, че АПИ е възложило поръчката на „Автомагистрали” ЕАД по облекчен път.
„Това се случва, защото „Автомагистрали” ЕАД декларират пред Пътната агенция, че разполагат с ресурсите, персонал и техника, с които да изпълнят ремонтните дейности. Именно това е основанието по силата на което се възлагат договорите”, обясни Цветков.
„При изпълнението на тези договори, „Автомагистрали” ЕАД не ги изпълнява със собствени ресурси. Те дори нямат персонал. Нямат и техника. Поради тази причина те започват да наемат техника, защото законът не го забранява. Тя обаче се наема заедно с работниците. Това вече не е наем на техника, а изпълнение на строително-ремонтни дейности, което е задължение по договора на „Автомагистрали” ЕАД. Това е едно фактическо заобикаляне на Закона за обществените поръчки”, казва Цветков.
Според него фирмите, с които работи „Автомагистрали” ЕАД не са избрани по Закона за обществените поръчки, а по някакъв вътрешен критерий.
Той коментира и предстоящия одитен доклад за Българската банка за развитие.
„ББР е еднолично акционерно дружество с принципал Министерство на икономиката. Ние проверихме как министърът на икономиката е упражнявал тези надзорни функции, които са му вменени със закона”, казва Цветков и добави: „И при този одит се вижда, че тези дружества не се управляват както трябва. Потвърждава се една теза от преди 30 години, че държавата не е много добър собственик”, подчерта председателят на Сметната палата.
Бизнес
Сметната палата: "Автомагистрали" ЕАД няма собствен ресурс да изпълнява проектите, затова е заобикаляло закона
Цветан Цветков
Усвоени ли са милиарди левове в нарушение на закона?
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг