23 Ноември, 2024

Шионски скандал: Повече от 50 000 души са били подслушвани по телефона

Ново международно разследване разкрива как тайни служби по света шпионират журналисти. За целта е използвана специалната софтуерна програма „Пегас", която би трябвало да се използва за проследяване на терористи и криминални групи. Разкритията са на международен екип журналисти, сред които са американският „Вашингтон пост", британският „Гардиън" и германските „Зюддойче Цайтунг" и Ве де ре, както и неправителствени организации, предаде БТВ

Установен е списък от над 50 000 телефонни номера, шпионирани през последните пет години. Сред тях са телефоните на активисти, юристи, дипломати, политици и дори 13 политически лидери, както и повече от 180 журналисти. В списъка са номерата на репортери и редактори от големи издания като „Файненшъл таймс", френското издание „Монд", Си Ен Ен, „Агенция Франспрес", както и на журналисти от Унгария, Мексико и Азербайджан. 

Какво представлява „Пегас"? 

Програмата е разработена от израелска група за наблюдение с име „NSO Груп". Тя се използва предимно за следене на хора и престъпници в подземния свят. 

Това, което прави „Пегас", е да зарази телефоните и позволява на операторите да теглят съобщения, снимки и имейли, както и да записват входящи и изходящи разговори. 
Чрез „Пегас" дори микрофонът на мобилния телефон може да се включи и да се използва за подслушване. Наличието на телефонни номера в изтеклите документи не означава на 100%, че тези хора са били следени, но журналисти отбелязват, че щом фиryрират в базата данни поне са били набелязани. Списъкът с телефони От британския „Гардиън" посочват, че в следващите дни ще публикуват имена на засегнатите лица. Сред тях има стотици бизнесмени, религиозни фиryри, академици, служители в НПО-та, държавни служители, сред които министри, президенти и премиери. В списъка фиryрират и имената на близки членове на семейството на лидер на държава. 

Ответна реакция 

От NSO публикуваха официално съобщение за сигнала. Те определят разкритията като фалшиви, но в същото време казват, че продължават да разследват всички сигнали за потенциална злоупотреба с техния софтуер. Те определят списъка с 50 000 телефонни номера като „преувеличен". Компанията продава този софтуер само на военни сили, местни власти и правителствени агенции за следене. Знае се, че имат 40 държави клиенти, но не и кои са те. Според информацията от NSO всеки техен клиент се проверява дали спазва човешките права и чак тогава им се разрешава да използват „Пегас". 
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства