По думите му военната операция не е в полза на режима в Киев, което поставя съюзниците му пред сериозна дилема
Секретарят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу, влиятелен приближен на президента Владимир Путин, каза днес, че Западът трябва да приеме, че Русия печели войната в Украйна, и да води преговори за прекратяване на конфликта, предаде Ройтерс.
Войната, продължаваща над две години и половина, вече може да навлиза според представители на някои правителства във финалната си фаза, след като от август силите на Москва напредват с бързото темпо, с което и в началните седмици на конфликта, а Доналд Тръмп бе избран за президент на САЩ.
Тръмп каза по време на предизборната си кампания, че ако бъде избран, може да постигне мир в Украйна в рамките на 24 часа, но не да даде много подробности за това как ще прекрати най-голямата сухопътна война в Европа от Втората световна война.
Шойгу, който бе министър на отбраната на Русия от 2012 г. до 2024 г., преди Путин да го прехвърли в Съвета за сигурност, заяви, че Западът е опитал да ползва Украйна, за да победи Русия стратегически, но планът се е провалил.
"Сега, когато ситуацията в театъра на военните операции не е в полза на киевския режим, Западът е изправен пред избор - да продължи да го финансира и да унищожава украинското население, или да осъзнае реалността и да започне преговори", заяви Шойгу.
Той каза още на среща на представители от сферата на сигурността от Общността на независимите държави в Москва, че Русия смята украинското ръководство за "терористично" и контролирано от външни сили.
Кремъл реагира предпазливо вчера, след като Тръмп бе избран за президент на САЩ, като заяви, че Щатите все още са неприятелска държава и само времето ще покаже дали реториката на Тръмп за прекратяване на войната в Украйна може да бъде приложена на практика.
Путин продължава да приема конфликта като част от екзистенциална битка срещу залязващия и упадъчен Запад, който според него унижава Русия след падането на Берлинската стена през 1989 г., като навлиза в сферата на влияние на Москва, включваща и Украйна, отбелязва Ройтерс, цитиран от Дарик.
Припомняме, че реално конфликтът в Източна Украйна започна през 2014 г., след като проруският президент Виктор Янукович бе свален по време на революцията по-рано същата година. Тогава Русия незаконно анексира Кримския полуостров, като подкрепяни от Русия сепаратисти се сражаваха с украинските въоръжени сили срещу своя народ.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства