27 Ноември, 2024

Ще изчезне ли паметникът на Александър Македонски от центъра на Скопие?

Ще изчезне ли паметникът на Александър Македонски от центъра на Скопие?

Високата 24 метра скулптура в центъра на Скопие се казва "Воин на кон", а не "Александър Македонски", но всички знаят кой е изобразен на нея

Високата 24 метра скулптура в центъра на Скопие се казва "Воин на кон", а не "Александър Македонски", но всички знаят кой е изобразен на нея. Сега "венецът" на оспорвания проект "Скопие 2014" може да се се окаже на бунището на историята. Политиците в Македония са разделени, а още повече - гражданите.

През 2011 г. жители и хора от други градове - някои със сълзи на очите от радост - наблюдават поставянето на "Воин на кон" на пиедестал на площад "Македония" в столицата. Някои са дошли специално за събитието. Тогавашната опозиция - в лицето на сега управляващите социалдемократи - твърди, че кабинетът на бившия премиер Никола Груевски не е разяснил достатъчно добре какви са недостатъците на скулптурата - естетически спорна, скъпа (над 8 милиона евро) и провокативна за Гърция, разказва "Болкан инсайт", цитиран от "Дневник".

Вследствие на проекта "Скопие 2014" г. Гърция получи още един повод да блокира членството на Македония в НАТО, като обвини северозападната си съседка (чието име не признава), че краде историята й и насърчава иредентизма на гръцкия регион Северна Македония. Правителството на Груевски обаче настоява, че носещата друго име статуя е част от проект, който ще донесе много туристически приходи на страната и ще подхрани националната й идентичност.

Балканската мрежа за разследваща журналистика (БИРН), както и местни издания в Македония, вече изчислиха, че вместо очакваните под сто милиона евро целият проект "Скопие 2014" вече е струвал на данъкоплатците в страната до 700 милиона евро.

Откакто пое властта тази пролет след десетилетие управление на ВМРО-ДПМНЕ, новият кабинет поставя проекта под въпрос - министърът на културата Роберт Алагьозовски обяви, че го поставя "под карантина", а по-късно спря финансирането на всички текущи и бъдещи дейности по него.

"Различни мнения"

"Така наречената антиквизация, чиято опаковка е проектът "Скопие 2014", беше една насилствена пропаганда от страна на предишното правителство, това е един проект, който пръсна парите на гражданите и създаде силно разделение," каза премиерът Зоран Заев в интервю за "24 часа", публикувано преди съвместно заседание с премиера Бойко Борисов в Струмица.

На пресконференцията в средата на месеца, на която беше обявено решението за "Скопие 2014", Алагьозовски каза, цитиран от електронното издание МКД, че все още не е решено какво да се направи с "Воин на кон", както и с дома паметник на Майка Тереза и скулптурата на революционера от ВМРО Андон Кьосето - властите тепърва ще решават въпроса. Социалдемократите намекнаха възможността статуята да бъде премахната, а БИРН цитира източници, близки до управляващите, според които "има няколко разични мнения" и макар демонтажът да може да се окаже скъпо начинание, вариантът не бива да се изключва: "Ако трябва да се махне, ако това е окончателното решение, било то по дипломатически причини (заради Гърция) или други, няма и сълза да пролея заради това чудовищно нещо."

За евентуалното премахване намекна и общественикът Мирослав Гърчев, който оглавява комисията за оценка на "Скопие 2014" и според когото заради заобикалянето на процедури от предишните власти (които не са се консултирали за проекта с парламента, макар да е било необходимо) е възможно това да се случи. (Гърчев, създател на македонското знаме, по-рано взриви общественото мнение със запис, на който се чува как определя Македония като "измислена държава").

Силна съпротива

Макар някои жители да определят "Воин на кон" като твърде висока, твърде грозна или скъпа, други смятат, че премахването й би било "унизително" и акт на "национално предателство". "Македония е вечна! И този паметник напомня за това. Защо някой с всичкия си би го преместил? За да усмири Гърция ли?... Те (гърците) само ще ни унижават и ще продължават да ни блокират от НАТО," казва уличният продавач на ядки Ангеле.

Седмици преди очакваното подновяване на преговорите с Гърция за името - на 11-12 декември в Брюксел - от външното министерство в Скопие не отхвърлят възможността статуята да бъде премахната, но отказват да коментират на този етап. Самият първи дипломат Никола Димитров, запитан за "Воин на кон", не отговаря направо, но дава да се разбере, че смята много политики и действия на предишното правителство за "вредни за международния имидж" на Македония.

От Дипломатическия клуб на Македония междувременно отправиха и друго предложение, което Димитров вече е коментирал - за смяна на името на летище "Александър Македонски". Тяхното предложение е то да се преименува на първия президент на страната, Киро Глигоров. Премиерът Заев обяви, че приема идеята. Според БИРН обаче за правителството ще е по-лесно да смени името на летището, отколкото да премахне статуята. Груевски вече каза в интервю за изданието "Република", че "всички паметници, които се срутят, ВМРО-ДПМНЕ ще ги изгради повторно", когато си върне властта от "мариотетното правителство." Според "Болкан инсайт" обаче на него може да му се наложи да се съсредоточи върху собствената си съдба, а не върху паметниците, тъй като е обвиняем по случаи, разглеждани от Специалната прокуратура на страната заради времето, в което е на власт.

Значението за България

Макар съдбата на "Воин на кон" да е особено деликатна заради отношенията с Гърция, евентуален демонтаж на паметник на оспорвана историческа личност би създал и прецедент, свързан с България. Една от скулптурите под въпрос е тази на родения във Велешко (все още в Османската империя) и умрял в България Андон Кьосето, когото София счита за български, а Скопие - за македонски революционер.

Още по-деликатен е въпросът със скулптурата на цар Самуил - тя е разположена в непосредствена близост до мащабната статуя на Александър Македонски, а край нея се проведе и събитието на президента Георге Иванов (съюзник на Груевски) за македонския национален празник през август. Бъдещето на Самуиловата скулптура не е на дневен ред, но е възможно да се появи заради ангажимента, който двете страни поемат с Договора за добросъседство да решат проблемите на "общата си история".

И в София паметникът на цар Самуил, поставен през 2015 г., предизвика спор, но заради естетическите си и други качества. Все пак македонски журналист отбеляза малко след появата му, че докато този в Скопие струва 1.5 милиона евро, за софийския са отделени едва 50 000 и дори свети.
Сподели:
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.