16 Януари, 2025

Ще спрат ли съюзниците на Русия да ѝ дават свои войници

Ще спрат ли съюзниците на Русия да ѝ дават свои войници

Снимка: EPA/BGNES

Москва вербува чужди граждани с измами

Константин Егерт, Дойче веле

Делхи иска да изтегли индийците, които се бият на страната на Русия срещу Украйна. Малката победоносна война на руския диктатор се провали. И това е ясно дори за онези, които не са изпитвали особени симпатии към Украйна.

Още не са стихнали вълненията около свидетелствата на пленени в Украйна севернокорейски бойци, а ето че Индия поиска от Русия да освободи всички индийски граждани от военна служба по фронтовоте в Украйна.

Според съобщения в индийската преса властите на страната са отнесли въпроса до руското посолство в Делхи, а индийското посолство в руската столица е направило съответните постъпки в Москва. Поводът е смъртта на вече десетия индийски гражданин на фронта в Украйна.

Вербуване на чужди граждани с измами

Не само индийци, но и граждани на Непал и Шри Ланка са вербувани от руските власти да служат в армията за пари и с обещания, че те и роднините им ще получат руско гражданство. Точно в това се състои и разликата с напълно лишените от права севернокорейци. За режима на Ким Чен-Ун те са просто разменна монета, жива валута. Пхенян я използва, за да купува руски суровини и военни технологии. По данни на южнокорейските разузнавателни служби поне триста севернокорейци вече са платили за този „взаимноизгоден обмен“ с живота си.

С гражданите на Индия, Шри Ланка и Непал се случва друго – те просто са примамени от вербовчици, които ги лъжат, че в Русия ще служат в спомагателни части и няма да бъдат пращани на фронта. След като подпишат съответния договор обаче те се озовават точно там - на фронтовата линия.

От една страна е лично решение на всеки пълнолетен човек дали да стане наемник или не. Но от друга страна не е хубаво да си служиш с измама, за да привлечеш хора, обричайки ги на почти сигурна смърт. Поставянето на капан за чужденци, които често са бедни и зле информирани, е повече от лошо.

Образът на Русия в глобалния Юг

Правителството на министър-председателя Нарендра Моди многократно е искало от Кремъл да позволи на индийските граждани, подмамени да воюват, да се върнат у дома. Москва пусна една част от тях, но продължи да набира нови кандидати. Това не попречи на същото това индийско правителство да купува руски петрол с голяма отстъпка. Но сега Делхи изглежда втвърдява тона.

Смисълът, според мен, не е само в това, че три години след началото на войната, когато се говореше, че Киев щял да бъде превзет само за две седмици, имиджът на Русия като глобален противовес на Съединените щати избледня силно дори в азиатските и африканските страни, които обикновено се държат на разстояние от европейските конфликти.

Некомпетентност и гафове

Некомпетентността на „Арбатския военен окръг“ и другите структури на руския режим също не спира да напомня за себе си - спомнете си само гафа с военните билети на войниците от Северна Корея, издадени на имената на тувинци или буряти. Показва го и недобре прикритият расизъм: „Грижим се за своите, но не тъжим за онези, които не са бели“. Също и светкавичното падане на режима на Асад в Сирия породи съмнения относно способността и готовността на Кремъл да защитава своите съюзници.

Последните седмици и дни бяха белязани от нови санкции на САЩ срещу руската петролна индустрия. Както Индия, така и Китай вече изпитват осезаеми затруднения да купуват петрол от Путин. Освен това е малко вероятно бъдещата американска администрация да отмени тези санкции. Тръмп е привърженик на развитието на традиционната въглеводородна енергетика в САЩ и няма да улесни живота на своите конкуренти.

Ще нареди ли Китай на Ким Чен-Ун?

На този фон не само да си съюзник на Русия, но дори и само да те смятат за такъв, може да ти излезе твърде скъпо. По-добре е да се държиш на дистанция от Москва, поне временно, и да видиш как ще се развият американско-руските отношения. А използването на гневен тон спрямо Кремъл може да те направи да изглеждаш като безкомпромисен защитник на националните интереси – както прави сега Моди и както вероятно ще правят все по-често и други.

Не можем да сме сигурни, че Си Дзинпин няма да нареди на Ким Чен-Ун да спре да изпраща войници на Путин, за да установи диалог с новата администрация във Вашингтон. В края на краищата именно Пекин е основният съюзник и икономически партньор на Северна Корея и именно благодарение на подкрепата на Китай севернокорейският режим оцелява вече много години. На фона на много вероятното влошаване на отношенията с администрацията на Тръмп, която смята Китай за свой основен враг, другарят Си може и да направи такъв жест на добра воля.

Привличането на чужди войници ще стане все по-трудно за Путин

Например да каже: ние в Политбюро на ЦК на Комунистическата партия на Китай, сме „за мир“ - точно както Тръмп и неговият вицепрезидент Ванс. След изявлението на Индия привличането на хора от Глобалния юг за войната срещу Украйна ще става все по-трудно за Путин.

Исканията за „връщане на нашите момчета у дома“ ще звучат все по-отчетливо и по-силно. Малката победоносна война на руския диктатор се провали. И това става ясно дори за онези, които не са изпитвали и продължават да не изпитват особени симпатии към Украйна.

Сподели:
Business Insider: Световният рекорд на украинския F-16 говори за значителен прогрес на ВСУ

Business Insider: Световният рекорд на украинския F-16 говори за значителен прогрес на ВСУ

Business Insider

Bloomberg: Екипът на Доналд Тръмп разработва мащабна стратегия за санкции срещу Русия

Bloomberg: Екипът на Доналд Тръмп разработва мащабна стратегия за санкции срещу Русия

Според тях се разглеждат два основни подхода

САЩ при Тръмп - все повече заприличват на Русия

САЩ при Тръмп - все повече заприличват на Русия

Шефове на големи компании се видяха принудени да правят дарения за Тръмп