Министър-председателят на Индия Нарендра Моди започна в Берлин европейска обиколка, продължаваща в Дания и Франция. Това първо за 2022 г. пътуване в чужбина на индийския лидер заслужава внимание, тъй като се обсъждат не само отношенията на Индия със страни стожери на ЕС, „зелената икономика“, но и украинската криза, пише в свой анализ Владимир Скосирев от "Независимая газета", цитиран от БТА.
Един заместник-външен министър на Индия го каза директно. Индийският печат отбелязва, че в това отношение Делхи е бил подложен на огромен натиск и от САЩ, и от обединена Европа. С цел да подтикнат Делхи да осъди Русия посещения в тази столица направиха председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, външните министри на Великобритания, Полша, Португалия, Люксембург, Нидерландия и Норвегия. Но позицията на Индия, както я формулират нейните официални лица, се състои в това, че тя призовава към спиране на бойните действия и уреждане на конфликта чрез преговори.
Самият Моди, преди да замине, не спомена направо за руско-украинския конфликт, но посочи, че Европа се сблъсква с много предизвикателства. Първият заместник-министър на външните работи на Индия Винай Мохан Кватра обаче поясни, че по време на предстоящите преговори освен двустранното партньорство ще се дискутира и украинският въпрос.
В Германия Моди проведе разговор с канцлера Олаф Шолц; обиколката му продължава в Копенхаген, където ще разговаря с министър-председателя на Дания и ще участва във втората индийско-скандинавска среща на върха с премиерите на Исландия, Финландия, Швеция и Норвегия. Скандинавските страни са важен партньор на Индия в сферата на възобновяемите енергоизточници и дигитализацията на икономиката. На връщане програмата на Моди предвижда среща с президента на Франция Еманюел Макрон в Париж.
Германия е сред първостепенните партньори на Индия в Европа, отбелязва в. „Индиан експрес“. Споразумението за стратегическо партньорство между тях е сключено още през 2000 г.
Германия направи важна стъпка в подкрепа на Украйна с изявлението, че намалява зависимостта от руската енергетика и увеличава военните си разходи. Но тъй като Индия е твърде обвързана с оръжейни доставки от Руската федерация, за Делхи и Берлин е от значение размяната на мнения как да се отдалечат от Русия, задоволявайки своите нужди, твърди индийският коментатор. При това Германия разполага с още един лост за натиск върху Индия – председателството си в Г-7. Нейният глас ще изиграе роля за това дали Индия ще бъде поканена на срещата на върха, планирана от Голямата седморка през юни. Накрая, има и друг фактор, действащ в полза на Берлин. Защото Германия и Индия споделят демократичните ценности. Тук авторът обаче малко си криви душата. САЩ и европейските правозащитници обвиняват Моди, че притеснявал религиозните малцинства.
При всяко положение Шолц още преди срещата с Моди побърза да обяви, че между Германия и Индия е налице широко съгласие за събитията в Украйна. Не е лесно да откриеш прецедент на подобно изявление. Освен да припомним изказванията на Адолф Хитлер, съобщавал за отстъпки, направени от потенциалните му жертви, още преди те да се съгласят да ги направят.
В германско-индийските отношения впрочем присъства съвсем различен момент. Индия има проблем заради изострения териториален спор с Китай. Берлин също е разтревожен от напористата политика на Пекин в Индийско-Тихоокеанския регион. Наблюдателите гадаят колко далеч може да стигне свързаното с това сътрудничество между Индия и Германия.
Колкото до Франция, индийските коментатори изтъкват здравите връзки между двете държави. Франция бе сред малкото западни страни, които не осъдиха Индия, след като тя проведе ядрени опити през 1998 г. Париж подкрепя претенциите на Индия да стане постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Франция достави на Индия партида изтребители "Рафал". Накрая, Моди и Макрон са сред малцината световни лидери, които държат отворени линиите за комуникация както с президента на Русия Владимир Путин, така и с президента на Украйна Володимир Зеленски.
Както посочва Сумит Гангули, почетен професор в Университета на Индиана, Индия предпазливо е избягвала да застава на безкомпромисна позиция относно Украйна. И това положение едва ли ще се промени.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства