24 Ноември, 2024

За пръв път в Швейцария се въведе минимална работна заплата

За пръв път в Швейцария се въведе минимална работна заплата

В кантона Ньошател се въведе минимална работна заплата. Жителите се произнесоха на местен референдум през 2011 г. за долен праг на доходи от 20 швейцарски франка на час

Мярката се въвежда едва сега, след като Федералният съд отхвърли на последна инстанция обжалване на местни работодатели и икономически организации.

Федералният съд на Швейцария постанови, че минималното заплащане, одобрено от жителите на кантона Ньошател, отговаря на конституционния принцип за икономическа свобода и на федералните закони. Решението на съда признава и целта за борба с явлението „работещи бедни“.

Матеус Лалола, шофьор на такси, казва: „20 франка на час е идеално за всички. Дълго чакахме този момент. Надявам се, наистина да се осъществи. Лично за мен ще е благословия”.

20 швейцарски франка са малко повече от 17 евро. За сравнение минималната почасова ставка във Франция е 9,76 евро. На месечна база при работна седмица от 41 часа, един зает в кантона Ньошател ще получава не по-малко от 3 480 швейцарски франка или малко над 3 хиляди евро.

Изключения са предвидени за земеделието и лозарството.

Мариан Ебел, местен политик, посочва: „Много сме доволни. Надяваме се и други кантони да почерпят вдъхновение, защото бедни има навсякъде. Не е нормално някой да работи на 100 процента и да не печели достатъчно за да живее нормално”.
Работодателите остават скептични към решението на Федералния съд.

Патрик Фавр, управител на таксиметрова фирма, казва: „Швейцарският федерален съд иска да намали броя на работещите бедни, но може би ефектът е обратен. Ако трябва да плащаме тази минимална ставка на всички шофьори, вероятно ще се наложи да превърнем някои от тях в самонаети. Тогава изобщо няма да имат сигурен доход”.

С малко под 3 500 швейцарски франка на месец животът в Швейцария е много труден без социални помощи. Инициативи за минимално заплащане има и в кантоните Юра и Тичино, но процедурата още е в ход.

Кантоните Женева, Во и Вале вече отхвърлиха подобни проекти.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства