Шведската прокуратура прекратява по-нататъшното разследване на експлозиите на газопроводите "Северен поток" 1 и 2, съобщава "Ройтерс".
"Заключението от разследването е, че шведската юрисдикция не е приложима (за този случай) и следователно разследването трябва да бъде прекратено", посочват от държавното обвинение на скандинавската страна.
Официалната позиция потвърди информацията, появила се по-рано в медиите, по въпроса.
Газопроводите "Северен поток" 1 и 2, пренасящи руски газ до Германия под Балтийско море, бяха повредени от поредица от взривове в шведски и датски води през септември 2022 г. Датската полиция съобщи, а шведски разследващи потвърдиха, че откритите на място следи от експлозиви убедително показват, че е имало саботаж.
Швеция, Дания и Германия започнаха отделни разследвания на взривовете на "Северен поток", като всяка от страните строго контролира информацията. Датското и германското разследване все още продължават.
"В рамките на това правно сътрудничество успяхме да предадем материал, който може да бъде използван като доказателство в германското разследване", допълниха от шведската прокуратура.
След задълбочено разследване заключението е, че не е излязло нищо, което да показва, че Швеция или шведски граждани са замесени в нападението, извършено "в международни води".
В случай че нито едно от оставащите разследвания не установи убедително доказателство, загадката зад един от най-дръзките актове на инфраструктурен саботаж в съвременната история може да остане неразгадана.
Веднага след инцидента Съединените щати и НАТО нарекоха атаките срещу газопроводите от септември 2022 г. "акт на саботаж". От своя страна Москва обвини Запада и призова Съвета за сигурност на ООН да проведе независимо разследване. Нито една от страните не е предоставила доказателства за твърденията си.
Той също каза в понеделник, че се надява отношенията между Москва и Лондон да се подобрят.
В началото на март миналата година няколко западни медии съобщиха, че "проукраинска групировка" може да е замесена в експлозията на газопроводите. Според медиите НАТО се е стремял да не допусне тази информация да стане публична, тъй като това би довело до изостряне на отношенията между Украйна и Германия.
През февруари 2023 г. американският разследващ журналист и носител на наградата "Пулицър" Сиймур Хърш съобщи, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън стои зад операцията.
В публикациите се посочва, че администрацията на Зеленски не е знаела за предстоящия саботаж. Украинският президент също отхвърли всички обвинения, като подчерта, че "украинците определено не са извършили това".
Датското и германското разследване обаче продължава, като според експерти става дума за "саботаж"
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства