29 Март, 2026

Швеция заплашена от много врагове, най-големият обаче е Русия

Швеция заплашена от много врагове, най-големият обаче е Русия

Русия е основната международна заплаха за сигурността на Швеция, а нейни врагове от чужбина могат да направят опит да се възползват от повишения риск от екстремистки прояви на насилие от страна на ислямисти и крайната десница, обяви днес шведската служба за сигурност и разузнаване СЕПО, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

"Всички трябва да се научим да живеем със сериозната ситуация в областта на сигурността", каза на пресконференция шефката на СЕПО Шарлот фон Есен. Тя представи годишния доклад за заплахите, пред които е изправена Швеция, след като се отказа от традиционния си неутралитет и кандидатства за членство в НАТО след нахлуването на Русия в Украйна.

"Преди всичко Русия, но също Китай и Иран продължават да бъдат най-голямата заплаха за Швеция и те действат, и в известен смисъл действат заедно, за да променят сегашната система в областта на сигурността", добави тя. През август миналата година СЕПО повиши официалната си оценка за степента на заплаха от тероризъм на 4-та от 3-та степен от общо 5-те степени на опасност след няколко инцидента, между които в Швеция и съседни страни имаше публични изгаряния на Корана, предизвикали възмущение сред мюсюлманите в цял свят и станали причина за ислямистки заплахи.
Сподели:

Коментари (0)

Иран с условие за край на войната – иска контрол над Ормузкия проток

Иран с условие за край на войната – иска контрол над Ормузкия проток

Сигнал за нарастващото значение на протока дава и Моджтаба Хаменей, който подчертава, че този натиск трябва да продължи да се използва.

Жълт код за значителни валежи е обявен в 9 области за неделя – 29 март

Жълт код за значителни валежи е обявен в 9 области за неделя – 29 март

На много места се очакват валежи, по-интензивни и значителни ще са през деня в Североизточна България. Р

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Корабът е пристигнал в района на 27 март и е флагман на контингент от около 3 500 морски пехотинци и моряци на САЩ. С тях се включват транспортни и изтребителни самолети, както и амфибийни и тактически активи