Швейцарците вероятно ще трябва да гласуват по въпроса с неутралитета на страната, тъй като войната в Украйна отново отвори дебата за степента на сътрудничество с НАТО и възобновяването на европейските санкции, предаде АФП.
Суверенистката организация Pro Suisse е събрала повече от 100 000 подписа, необходими за иницииране на референдум, чиято цел е неутралитетът на Швейцария да бъде закрепен по-здраво в конституцията, обяви един от нейните ръководители Валтер Вобман в интервю за вестник Blick.
Швейцарският неутралитет предизвика много дебати от началото на войната в Украйна, като всяка политическа партия го тълкува както намери за добре.
Швейцария, която не е член на Европейския съюз, е категорична в позицията си за военен неутралитет, но прие санкциите, въведени от Брюксел срещу Русия - решение, което беше енергично осъдено от най-голямата швейцарска партия - радикалната десница SVP.
Москва също разкритикува приемането на европейските санкции от страна на Швейцария и отказа да позволи провеждането на преговори на ООН за Сирия в Женева.
Федералната конституция на Швейцария предвижда, че правителството и парламентът трябва да "запазват неутралитет", но Pro Suisse иска да отиде по-далеч.
Чрез предложения от нея референдум се призовава Конституцията да гарантира, че неутралитетът е "въоръжен и вечен" и се прилага "по всяко време и без изключение".
Инициаторите му настояват невоенните принудителни мерки, т.е. санкциите, също да бъдат забранени, освен когато това е решено от ООН.
Pro Suisse, която се противопоставя и на всякакво сближаване с Атлантическия съюз (НАТО), иска също така Конституцията да забрани на Швейцария да се присъединява към каквито и да било военни или отбранителни съюзи, освен в случай на пряко военно нападение срещу страната.
След като подписите бъдат депозирани и проверени от канцлерството, обикновено минават много месеци или дори няколко години, преди да се проведе гласуване. /БГНЕС
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор