24 Ноември, 2024

Вицепремиерът Николова стана доктор в Библиотекарския, обвиняват я в плагиатство

Вицепремиерът Николова стана доктор в Библиотекарския, обвиняват я в плагиатство

Мариана Николова

Вицепремиерът, министър на туризма и председател на комитета по киберсигурност Марияна Николова, отговорна за провеждането на парламентарните избори на 4 април, защити днес докторат на тема "Киберетика в управлението на информационните процеси при е-управление" в библиотекарския университет (УниБИТ). Събитието се проведе в тесен кръг на живо в учебното заведение, а близо 100 души имаха възможност да го проследят онлайн, пише "Дневник".

Според ръководството на вуза това е небивал интерес към защита на докторат. Една от причините за това любопитство е, че когато преди година и половина Николова оглави Съвета по киберсигурност към Министерския съвет, това породи съмнения в компетентността й. Тогава тя се защити с думите: "Как да не разбирам от компютри? Преминавала съм различни обучения, притежавам квалификацията ITcard". IT специалисти обясниха, че ставало дума за базова грамотност - употреба на браузъри, електронна поща, текстови редактори, таблици и презентации.

Николова привлече внимание към труда си, след като на страницата на УниБИТ беше публикувано писмо на швейцарския й рецензент проф. д.н. Кристоф Щюкелбергер. В него той посочва, че е направил анализ на дисертацията, като е използвал софтуера Compilatio, който разкрива плагиатство. Резултатът бил 3-6%, което според рецензента е по-малко в сравнение със средния резултат от 10% на сравними текстове, пише авторката Светлана Георгиева.

"Това означава, че не е налице съществено плагиатство. Въпреки това някои страници са дума по дума копирани, без да се споменава референцията", установява Щюкелбергер и посочва конкретните страници. Той разсъждава и дали има конфликт на интереси предвид високия пост на Николова, но не установява такъв.

На защитата научният ръководител на Николова - проф. Стоян Денчев, бивш депутат и зам.-председател на парламентарната група на ДПС, бивш вицепрезидент на "Мултигруп" и бивш сътрудник на II Главно управление на Държавна сигурност обърна специално внимание на критичните публикации в медиите относно потенциално плагиатство и конфликт на интереси на Николова, като я защити.

От думите му се разбра, че писмото на швейцарския рецензент, в което се говори за липса на цитиране на собствените му трудове, било неофициално и погрешка било публикувано от сътрудничка в УниБИТ. Сега грешката била поправена и проф. Щюкелбергер тази сутрин пратил ново писмо, където тези забележки липсвали, а се посочва, че публикациите по темата са "политически мотивирани".

"Дневник" не успя и да попита какъв е конкретно научният принос на Марияна Николова и дали е ползвала емпирично казуса с пробитите сървъри на Националната агенция по приходите (НАП), от които изтекоха данните на милиони граждани и фирми, без за това някой да понесе отговорност.

Научното жури гласува единодушно за присъждането на докторската степен и защитата беше закрита. Дисертацията ще бъде издадена като монография.

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит