ЦИК одобри изборните книжа, които представляват протоколите на СИК и на ОИК. Постарахме се протоколът да бъде опростен и улеснен за попълване от СИК, като в секциите, в които ще има гласуване и с хартиени, и с машинни бюлетини СИК няма да сумират резултата от двата вида гласуване. Това заяви заместник-председателят на ЦИК Росица Матева, цитирана от БГНЕС.
„Ще установят резултата най-напред от гласуването с хартиени бюлетини, ще го запишат „общ брой намерени в кутията намерени бюлетини, недействителни бюлетини, действителни бюлетини с вот „не подкрепям никого“, след това разпределението по партии и коалиции, и общият брой действителни гласове по партии и коалиции. Едва след това ще установят резултата от гласуването с машинни бюлетини и по същия начин ще го запишат в протокола. Общият резултат ще бъде сумиран в изчислителния пункт на ОИК“, уточни Матева, като подчерта, че се надяват този път по този начин СИК да не допускат толкова грешки, колкото бяха допуснати на 2 април т.г., когато също имаше смесено гласуване.
Предизборната кампания протича спокойно. Получени са само два сигнала за предизборни нарушения, които не са особено тежки, препратени са към съответните ОИК, добави тя.
Матева съобщи, че продължават проверките на кандидатите за общински съветници, кметове на общини, кметове на кметства и кметове на райони. Тя отбеляза, че малко повече от 30 хил. са кандидатите за общински съветници, около 1360 са кандидатите за кметове на община, около 400 са кандидатите за кметове на район.
Матева коментира, че начинът на изписване на регистрираните партии, коалиции и местни коалиции ще бъде еднакъв за цялата страна. „Има на места местни коалиции, които са с много дълги имена и дори част от тях не могат да се съберат в бюлетината, така че ЦИК ще вземе решение и ще реши въпроса по най-добрия възможен начин за партиите и коалициите. За съжаление, изписването на цялото име на местната коалиция, което съдържа в себе си имената на всички съставни партии и коалиции, за да е изписано цялото върху бюлетината, в повечето случаите ще се наложи да бъде с много, много дребен шрифт“, каза още тя и посочи, че се търси решение на въпроса.
Все още не е ясно колко машини ще се използват на тези местни избори, тъй като все още не е приключила работата по двете обществени поръчки и няма сключен договор.
Матева уточни 6600 са кандидатите за кметове на кметства.
„Има доста кандидати, които, за съжаление, са назначени за членове на СИК, имаше и такива, които бяха членове на ОИК, но ги освободихме като членове на ОИК“, каза заместник-председателят на ЦИК.
Матева обяви, че днес изтича срокът, в който се публикуват избирателните списъци от общинските администрации, които включват избиратели, граждани на други държави на ЕС, които имат право да гласуват, така че те могат да се проверят и ако не са включени в тези списъци, да предприемат необходимите мерки.
Днес изтича и срокът, в който регистрираните за участие в тези избори партии, коалиции, местни коалиции и инициативни комитети следва да изпратят необходимата информация на Сметната палата, за да бъдат включени в регистъра, който поддържа Сметната палата.
„До 14 октомври избиратели, които имат различен регистриран настоящ адрес от постоянни си такъв и желаят да гласуват по този настоящ адрес, следва да подадат заявление до общинската администрация по настоящия адрес, за да бъдат включени в избирателните списъци и да гласуват по този настоящ адрес“, подчерта Матева.
Тя обърна внимание, че избиратели с регистриран настоящ адрес, ако не са подали заявление до 14 октомври да бъдат включени в списъка за гласуване по този настоящ адрес, няма да могат да гласуват там и няма да могат да бъдат дописвани в изборния ден, за да гласуват по настоящия адрес, те ще фигурират в избирателните списъци по постоянния си адрес.
До 14 октомври избиратели, които имат трайно увреждания, които не им позволяват да отидат до изборното помещение да гласуват, следва да подадат заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия. „Избиратели с увреждания в придвижването и други такива могат да гласуват в специални секции, които се обособяват на подходящи места в сградите, в които има СИК. Обикновено са на партерния етаж. Обособени са така помещенията, че да могат да гласуват и хора, които се придвижват с помощни средства“, обясни още заместник-председателят на ЦИК, като допълни, че избирателите могат да се запознаят с тази информация на интернет страницата на ЦИК.
Матева посочи, че в това решения са предвидили при възможност на общинските администрации да бъдат предвидени пред изборните помещения в тези СИК брайлови шаблони, за да могат да се запознаят тези избиратели, които имат увредено зрение, с кандидатските листи без да е необходима чужда помощ.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас