Отношенията с България, промяната на Конституцията и вписването в нея на българите бе основната тема в годишното обръщение пред парламента на президента на РС Македония Гордана Силяновска Давкова, предаде БГНЕС.
Единственото възможно решение е промяна на Конституцията с отложено действие. Това е печелившо решение и за двете страни - и за Северна Македония, и за България, каза Давкова. Според нея по този начин "България ще получи своето искане и в същото време ще помогне за евроинтеграцията на стпраната". Тя призова за "обединение на управляващи и опозиция по отношение на евроинтеграцията и държавните интереси на страната".
"Ние предложихме решение на това нерационално искане. С креативното интерпретиране на Преговорната рамка според нас единственото решение е промяната на Конституцията с отложено действие. Влизането в сила на тези промени ще стане факт при приключването на преговорите ни за членство и ратификацията на Договора за членство", повтори Давкова.
"Трябва да призная, че въпросът: "Ще променяте ли Конституцията?" ме обижда и като професор, и като президент. Вие много доре знаете моя отговор: въпросът е извън конституционните норми на ЕС и аз не мога и не трябва да гарантирам конституционни промени, защото не съм абсолютен монарх, който не зачита разделението на властите и парламентарната демокрация. Конституцията се изпълнява и променя само от вас, които представлявате гражданите и гласувате според собствените си, а не мои убеждения", каза Силяновска Давкова пред парламента.
"Ние, премиерът и министърът на външните работи, както и всички останали министри, съгласуваме позициите си у нас. В чужбина действаме като хармонично трио и хор“, подчерта Давкова и продължи:
"Имаме позиция, представяме я и я защитаваме аргументирано. Нашите виждания, от една страна, съответстват на тези на мнозинството граждани, защото получихме мандата от тях, а от друга, те се основават на европейското и международното право, позовават се на сравнителен и предишен опит и настояват за неселективен подход. Хубаво е да сме на линия с опозицията, защото така ще засилим преговорната и държавническата си позиция, но това изисква държавнически дух и жертви и от двете страни", подчерта още тя.
"Много е важно е да се ускори европейската интеграция, но е крайно време да се действа утилитарно, като се претеглят печалбите и загубите, предвиждайки последствията от повтарянето на грешки", смята президентът на Северна Македония.
"Ако 16 пъти в 16 доклада Европейският парламент и Европейската комисия ни казаха "да", а Европейският съвет каза "не", не става дума за нашата некомпетентност, а за демократичния дефицит на ЕС. Ако в 15 доклада не е отбелязан проблем с малцинство, а изведнъж в шестнадесетия се появява проблемът с българското малцинство, проблемът е проблематичен. Ако има 14 решения срещу България в Съда по правата на човека в Страсбург, а ЕС се е присъединил към Европейската конвенция за правата на човека и е признал нейната юрисдикция. Как може държава-членка на ЕС, която е подписала и ратифицирала Рамковата конвенция за защита правата на малцинствата, да бъде толерирана да отказва да изпълни решенията на съд, в който самата тя има съдия?
Всъщност основният въпрос не е дали дадено малцинство или общност се споменава в преамбюла, а дали нормативният текст гарантира малцинствени права на всяко малцинство. Как може ЕС да позволи на своята държава членка да няма нито една дума в конституцията, която да гарантира правата на малцинствата, въпреки че те са гарантирани в член 2 от Лисабонския договор заедно с правата на човека, и въпреки това иска от нас да променим конституцията, въпреки че нашата конституция в член 48 и поправка VIII гарантира широка защита на правата на всички общности, включително и на българите, независимо дали са упоменати в преамбюла или не", каза още Гордана Силяновска-Давкова.
Още от Свят
Дипломат: Тръмп има достатъчно лостове да принуди Путин да се съгласи на мир
Американският лидер разбира, че не може да очаква твърде много отстъпки от Украйна, казва бивш съветник на държавния секретар на САЩ
Украински командир разказа какво очаква Украйна след войната
Дори днес да не си на първа линия, утре може да се окажеш там, подчерта военният
Сунита Уилямс постави рекорд за най-дълъг престой на жена в открития Космос
Сунита Уилямс направи своята 9-а космическа разгодка, с която затвърди позицията си сред най-опитните астронавти в историята на НАСА