24 Ноември, 2024

Силяновска мечтае за "ускорена интеграция" в ЕС, Фон дер Лайен отрича да са коментирали подобни искания

Силяновска мечтае за "ускорена интеграция" в ЕС, Фон дер Лайен отрича да са коментирали подобни искания

снимка: БГНЕС

Темите, които са обсъждали са - европейски инвестиции, инфраструктурни проекти и равенството между половете

Македонският президент Гордана Силяновска-Давкова проведе среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която днес призова Скопие да осъществи конституционните промени.

Фон дер Лайен по-рано предупреди премиера Християн Мицкоски, че еврочленството на Северна Македония зависи от изпълнението на Преговорната рамка.

Президентската пресслужба на Силяновска съобщи, че държавният глава е изразила пред Фон дер Лайен "очакване, че процесът на интеграция ще се осъществява на принципа на заслугите и критериите от Копенхаген". Силяновска е поискала и "засилена подкрепа от европейските институции за преодоляване на двустранните предизвикателства и ускоряване на европейската интеграция".

От своя страна Фон дер Лайен не спомена да е обсъждала подобни искания със Силяновска.

"Обсъдихме прехода към чиста енергия, инвестициите на ЕС в големи инфраструктурни проекти... и политиката за равенство между половете!", написа председателят на ЕК в социалната мрежа X.

Припомняме, че Мицкоски бе попитан изрично по време на днешната съвместна пресконференция дали е споделил с председателя на ЕК своето предложение "конституционните промени" да бъдат с отложено действие. В отговора си Мицкоски дори не спомена за тази си идея, която повтаря всеки ден и твърди, че има подкрепата на "големи държави в Европа".

Албания вече започна официалните преговори за членство в блока, след като беше отделена от Северна Македония. Двете държави трябваше да стартират заедно преговорите, но това не се осъществи поради отказа на режима на Християн Мицкоски да изпълни задълженията си по Преговорната рамка.

Европейската комисия вчера, 23 октомври, одобри плановете за реформи на Северна Македония, Албания, Косово, Сърбия и Черна гора, свързани с Плана за растеж на Западните Балкани. Страните се ангажират със социално-икономически и фундаментални реформи, които трябва да изпълнят в периода 2024-2027 г., за да получават средства от 6-те милиарда евро от ЕС. | БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства