Министърът на отбраната на Германия Кристине Ламбрехт заведе сина си с правителствен полет до ваканционно селище, а по-късно той публикува информация за полета в Instagram.
Политическите опоненти на Ламбрехт добавиха този към предишните критики относно работата на Ламбрехт в министерството на отбраната, което тя пое през декември, и вдигна градуса на напрежението сред социалдемократите (СДП) на канцлера Олаф Шолц преди големите държавни избори този уикенд.
Business Insider пръв съобщи за пътуването в понеделник, като разкри, че 21-годишният син на Ламбрехт я е придружавал миналия месец, когато тя е летяла до северната провинция Шлезвиг-Холщайн, за да посети германските войски, а след това е пътувала до остров Зилт в Северно море на почивка.
Министерството на отбраната заяви, че Ламбрехт е действала законно по време на пътуването - уведомила е надлежно длъжностните лица за плановете си няколко дни по-рано и е поела разходите за частното пътуване от собствения си джоб.
Но опонентите на правителството на Шолц и медийните коментатори упрекнаха Ламбрехт за пътуването, като заявиха, че е политически неразумно да се използва държавен транспорт за частна почивка. Те отбелязаха, че пътуването с влак от Берлин е щяло да отнеме по-малко от шест часа и че цената за един час за полет на хеликоптера е 5300 евро.
В сряда Ламбрехт се опита да сложи точка на случката. Тя заяви пред телевизия ZDF, че разбира критиките и предположи, че в ретроспективен план може би е щяла да подходи по различен начин към пътуването. Но подчерта, че е направила всичко по правилата и помоли за разбиране, че е искала да поддържа близки отношения със сина си в условията на напрегнатата работа като министър.
Вълненията отново отвориха националния дебат за Ламбрехт, високопоставена социалдемократка, която след изненадващото си назначение се опитваше да се отърси от репутацията, че не е добре подготвена да ръководи отбранителната политика на Германия в условията на бушуваща в Европа война, пише „Политико”.
Вниманието към Ламбрехт - бивш министър на правосъдието и семейството при канцлера Ангела Меркел, идва в лош момент за СДП на Шолц.
Партията му претърпя съкрушително поражение на изборите в северната провинция миналата седмица, а през този уикенд е изправена пред напрегната надпревара в Северен Рейн-Вестфалия, където социалдемократите се опитват да отстранят действащ консервативен премиер на провинцията от Християндемократическия съюз (ХДС) - основната опозиционна партия в Германия. Според проучването на изданието двете партии са с равни шансове за победа.
Политическа борба
Германските политици прекараха седмицата в спорове за Ламбрехт.
"Между другото, пътуването до Зилт с влак отнема по-малко от шест часа от Берлин ... Ако не може да се очаква, че 21-годишен младеж ще премине през това, тогава не знам", написа в Туитър Доротее Бер от баварския консервативен Християнсоциален съюз (ХСС), който съставлява най-голямата опозиционна група заедно с ХДС, по-голямата му сестринска партия.
Торстен Фрей от ХДС заяви, че Ламбрехт "не бива да бърка Луфтвафе с Луфтханза", като я обвини в "лош стил".
По-късно Министерството на правосъдието потвърди пред таблоида „Билд”, че Ламбрехт е взела със себе си и сина си на седем пътувания в чужбина по време на управлението на министерството.
Може би още по-притеснително за Ламбрехт е, че критиките идват и от коалиционните партньори.
Мари-Агнес Щрак-Зимерман, ръководител на парламентарната комисия по отбрана и член на либералната Свободна демократическа партия (СвДП), нарече поведението на Ламбрехт "политически непредпазливо", въпреки че защити правото на министъра от време на време да ходи на почивка.
Междувременно Михаел Рот, ръководител на парламентарната комисия по външни работи, самият той от СДП, заяви в сряда, че "има няколко въпроса без отговор, които ще трябва да бъдат изяснени", но същевременно отхвърли призивите за оставка на Ламбрехт като неоснователни.
Ралф Щегнер, друг политик от СДП, не беше толкова критичен, като заяви, че опозицията се опитва да "спечели няколко евтини точки" само четири дни преди изборите в най-многолюдната германска провинция Северен Рейн-Вестфалия.
Ламбрехт определи медийните публикации и последвалите нападки като част от "кампания" срещу нея. Но щетите може би вече са нанесени.
Възобновяване на дебата
Пътуването с хеликоптер поднови разговорите в Германия относно квалификацията на Ламбрехт за нейната работа.
В продължение на седмици тя беше критикувана, че не е ускорила работата на германските военни след нахлуването на Русия в Украйна.
Проучванията на общественото мнение също показват, че германците не са доволни от работата ѝ. Според последното проучване на германския седмичник „Шпигел” Ламбрехт е на последно място по одобрение сред кабинета на Шолц.
Още преди Русия да нахлуе в Украйна, Ламбрехт беше осмивана за това, че обяви, че Германия е изпратила 5000 защитни каски за Украйна - ход, който съответстваше на тогавашната германска политика, но според мнозина можеше да бъде по-добре комуникиран.
Откакто Германия взе историческото си решение да предостави оръжие на Украйна, отменяйки дългогодишната забрана за изпращане на оръжие в зони на военни действия, Ламбрехт пое голяма част от вината за бавните доставки, дори ако някои от проблемите са свързани с десетилетията оскъдни разходи за отбрана.
Но според защитниците на Ламбрехт голяма част от критиките, отправени към министъра на отбраната, са сексистки оцветени.
През април в. "Билд" порица Ламбрехт за това, че е носила обувки на ток по време на военен прием в Нигер, като цитира полковник, който казва: "Тя просто не се учи. С високи токчета в най-опасната ни мисия - срамно!"
Тогава някои разкритикуваха статията като насочена срещу жените, а един от депутатите от СДП я нарече "чист сексизъм".
Тази седмица политикът от СДП Стегнер поднови темата, като обвини опозицията, че "няма какво друго да прави, освен да говори за ноктите на [Ламбрехт] или за високите ѝ токчета, вместо за това, което е направила досега". /БГНЕС
Кристине Ламбрехт
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков