Директорът на дирекцията на Здравна каса в Пловдив - Иван Деспотов, и шефът на отдел контрол Владимир Манев са действали от около година в престъпна схема, чрез която си осигурили луксозен живот, които не кореспондира с официалните им по документи заплати на държавни служители, съобщиха разследващите.
Двамата създавали дружество фантом-аптека, която реално не е работила и не е съществувала. Наемали са фармацевт, тъй като само с негов подпис може да се взимат лекарства от Здравна каса. Този фармацевт си е имал и реално действаща аптека. Той винаги е бил един и същ. Като посредник е бил нает социално слаб човек, който впоследствие също доста се замогнал. Този човек е бил управител на дружеството. Един път пациентите, болни от хепатит, реално са получавали лекарствата си. Втори път, в рамките на месец, престъпната група е взимала отново от Здравна каса лекарствата, на името на пациентите, но без реално те да подозират това. Лекарствата са изключително скъпи. Едно от тях струва около 25 000 лева, съобщиха на брифинг окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов, заместникът му Галин Гавраилов и шефът на полицията Атанас Илков.
Разследващите обявиха още, че директорът Иван Деспотов и подчиненият му - шефът на отдел контрол Ивайло Манев, на практика не са осъществявали почти никакъв контрол, както им е вменено по служебни задължения над аптеките в областта, които имат сключени договори със Здравната каса. В Пловдивско има 237 такива аптеки. Вчера, когато са били спрени за проверка, всичките 89 000 лева са били намерени в държавните служители. Схемата е била следната: След като се източват парите от Здравна каса, първоначално сумата отива при подставеното лице. Това лице се обажда на Деспотов и му дава част от сумата. От своя страна Деспотов звъни на подчинения си Манев и също му предоставя пари.
Окръжният прокурор подчерта, че вчера при проверка в дома на Деспотов са установили изключително луксозен начин на живот. Такъв, какъвто не кореспондира със заплатите на държавните служители. Измамата е засечена от НЗОК. Има период от около 2-3 месеца, в които Регионалната здравна каса в Пловдив подава заявките за лекарствата към НЗОК. В този период, докато НЗОК разреши плащане на лекарствата, дружеството фантом бива закривано, след като парите се вземат и след това на негово място се появява ново дружество със същите лица - фармацевт и управител. Преди 2 седмици са били източени 89 000 лева. Вчера отново от Здравна каса са източили същата сума пари. Предвиденото наказание за документна измама е от 10 до 20 години, а за получаване на подкуп в големи размери - от 3 до 15 години.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес