17 Февруари, 2025

Скандал във Ватикана: Подозират двама служители в източване на секретни данни

Скандал във Ватикана: Подозират двама служители в източване на секретни данни

Двама членове на комисията, създадена от папа Франциск, която извършва проучване на църковните реформи, са били задържани по подозриния в изтичане на поверителни документи, предаде "Ройтерс".

Испанският свещеник Лусио Анхел Вайехо Балда и експертът по връзки с обществеността Франческа Чаоуки са били арестувани през уикенда, гласи официалното съобщение. Чаоуки е била освободена в понеделник, след като се е съгласила да съдейства на разследването.

И двамата задържани са членове на Комисията за преглед и реорганизация на административно-икономическите структури на Светия престол (КОСЕА). Тя бе създадена от папа Франциск малко след встъпването му в длъжност през 2013 г. с идеята да му дава съвети за икономическите и административните реформи във Ватикана. Комисията приключи работата си миналата година и предаде доклада си на Светия отец.

Арестите се случват два дни преди двама италиански автори да публикуват книги, за които издателите им твърдят, че ще разкрият нови доказателства по минали скандали във Ватикана.

Според Светия престол двете книги са резултат от "сериозно предателство на доверието на папата" от страна на двамата членове на комисията.

Това са първите подобни арести след задържането на Паоло Габриеле, бившият иконом на папа Бенедикт XVI, през 2012 г. за изтичането на класифицирана информация. Случаят стана известен като "Ватилийкс". Година по-късно Бенедикт се оттегли от поста си.

Една от двете книги трябва да излезе на пазара в сряда. Тя е озаглавена "Търговци в храма" и е дело на журналиста Джанлуиджи Нуци. Неговата книга "Негово светейшество", издадена през 2012 г., се базира именно на документи, предадени от Габриеле.

Другата книга се казва "Алчност" и също е дело на журналист – Емилиано Фитипалди.

В края на миналата седмица изтече информация за злоупотреба с персоналния компютър на главния ревизор на Светия престол Либеро Милоне, което също се разследва, съобщава БТА. Той е 67-годишен и в продължение на 32 години е работил в консултантската и одиторска компания "Делойт", издигайки се до управител на нейния филиал в Италия. Създаването на Службата на ревизора на Светия престол е част от реформата на папа Франциск и тя има права да ревизира всички ватикански ведомства и свързаните с тях администрации.

"За момента нямаме какво да кажем", бе реакцията на пресцентъра на Светия престол във връзка с инцидента с главния ревизор. "Хакерското" нападение бе потвърдено от журналиста Андрея Торниели, който е съавтор на подготвяната за издаване първа книга на папа Франциск "Името на Бог е Милосърдие".

За разлика от предишния подобен скандал, сега се смята, че "Ватилийкс-2" е по-малко застрашителен, тъй като не са изнесени документи от кабинета на папата, както това стана през 2012 година.

Сподели: