Свят
Скопие пред съдбовно решение: Френското предложение е приемливо за нас, ако се реши въпросът с протоколите
Буяр Османи
Това стана ясно от интервю на Буяр Османи ТВ "Канал5"
Единственият спорен въпрос във френското предложение е двустранният протокол. Ако бъде намерено решение за него, останалата част от предложената преговорна рамка е приемлива. Това заяви македонският министър на външните работи Буяр Османи в интервю за телевизия „Канал 5“.
По думите му, по време на срещата му с българския външен министър Теодора Генчовска този месец има постигнат напредък по протоколите, но текстът по някои от въпросите в тях не е финализиран. Въпреки че включването на двустранния протокол в преговорната рамка няма да има никакви правни последици, според него това е неприемливо, тъй като ще измести центъра на тежестта на преговорите и историческите въпроси ще имат превес.
Външният министър отказа да се ангажира с прогнози дали е възможно постигането на споразумение през следващите дни.
„Не мога да кажа, че не приемаме документа – ние не приемаме онази част от него, която за нас е спорна. Не постигнахме съгласие с България, въпреки че смятам, че това можеше да се реши лесно, ако имаше политическа воля за това“, подчерта Османи.
Според него европейският път трябва да бъде свързан с европеизацията на РС Македония, с изпълнението на критериите, а не на решаване на двустранни въпроси между държавите.
„Ние смятаме, че фокусът не трябва да бъде върху онези двустранни исторически интерпретации, в които сме влезли чрез историческа комисия в съвсем различен процес, и те да определят пътя към ЕС“, каза министърът.
Все още няма яснота дали предложението на френското председателство ще бъде представено официално на Северна Македония през следващите дни и дали ще бъдат взети предвид забележките на Скопие. По думита на Османи, върху документа са работили най-близките сътрудници на Макрон, които за тази цел са посещавали няколко пъти Скопие и София.
По-рано през седмицата Буяр Османи заяви категорично, че въпросите за македонския език и историята не трябва да бъдат част от преговорната рамка, а „последователността на стъпките за включване на българите в конституцията и началото на преговорите са въпросите, от които ще зависи нашето окончателно решение да приемем или отхвърлим френското предложение“, припомня БГНЕС.
Той подчерта, че това, което излезе като "френско предложение", всъщност е работна версия на преговорна рамка и други заключения, представени на държавите-членки със "скоби и въпроси", а не окончателен вариант на предложението.
„В преговорната рамка няма въпроси и формулировки в скоби. Това означава, че това са несъгласувани формулировки“, обясни Османи.
Отношение по темата взе и премиерът Димитър Ковачевски, според когото „френското предложение в момента е неприемливо за мене, президента на държавата, правителството, коалиционните партньори и гражданите на Северна Македония“. „Моят народ трябва да бъде уважаван. Ако по време на френското председателство бъде постигнато разбиране за нашите позиции, ние сме готови да започнем разговори за това преговорите да започнат до края на юни“, каза той по време на срещата на върха ЕС – Западни Балкани в Брюксел.
Той повтори ключовите елементи, при които предложението би било приемливо - ясно формулиране на македонския език в преговорната рамка и ясна защита на македонската идентичност, историческите въпроси не могат да бъдат критерии в рамката на преговорите, преговорите между Северна Македония и ЕС трябва да започне преди процедурата за конституционни промени за включване на българи, хървати и черногорци в преамбюла на Конституцията и твърди уверения както от България, така и от ЕС, че София няма да отправя нови искания извън това, което ще бъде договорено в Преговорната рамка и двустранния протокол, а по това все още няма съгласие с българска страна.
БГНЕС припомня, че в позиция от 25 юни българското Министерство на външните работи заяви, че „47-мото Народно събрание на Република България взе историческо решение да подкрепи отваряне на пътя за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз при конкретни параметри“. В този контекст Народното събрание очаква Министерският съвет да одобри Преговорната рамка и Заключенията на Съвета, официално предложени от настоящото Френско председателство, както и да бъде подписан Протокол от Второ заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Северна Македония, по основните параметри, на който има постигнато принципно съгласие със Скопие.
България изразява готовност да пристъпи към подписването на Протокола по член 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Северна Македония и очаква отговорните фактори в Скопие „да покажат, не с думи, а с действия, своята ангажираност и желание за собственото си, а и за това на региона, европейско бъдеще“, се казва още в позицията.
Преди това българският премиер Кирил Петков призова своя македонски колега Димитър Ковачевски да прояви смелост и да приеме предложения от Франция компромис, който ще отвори вратата за Скопие да започне официални преговори за членство в ЕС. Той предупреди, че това може да доведе до падане на правителството на Ковачевски, подобно на българския кабинет, на когото парламентът гласува вот на недоверие. /БГНЕС
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“