Присъствието на генералния консул на България Димитър Иванов по време на извършената проверка от властите в помещенията на културния център „Иван Михайлов” в Битоля е опит за оказване на влияние върху работата на Комисията за предотвратяване и защита от дискриминация, се казва в съобщение до македонските медии.
Комисията информира, че след подадена жалба за дискриминация от сдружение на граждани срещу центъра "Иван Михайлов", вчера е извършена предварително обявена проверка в помещенията на Центъра в Битоля.
„По време на огледа, в разрез с досегашната практика, е констатирано, че освен представители на сдружението присъства и генералният консул на Република България г-н Димитър Иванов. Неговото присъствие по време на изпълнението на законовите си правомощия Комисията оценява като опит за влияние върху работата на този независим орган за равнопоставеност, както и възможност за инструментализиране на Комисията за политически цели, за което е уведомено и МВнР”, се казва в съобщението от Комисията за предотвратяване и защита от дискриминация.
Оттам допълват, че Комисията е създадена и работи в съответствие със Закона за предотвратяване и защита от дискриминация. Тя е самостоятелен независим орган, избран от Парламента на РС Македония и отговаря за дейността си единствено пред тази институция.
Припомняме, в съответствие с изпратено по-рано уведомление, на 4 август бившият народен представител Весна Бендевска, настоящ член на Комисията за защита и предотвратяване на дискриминацията, направи проверка в българския клуб "Иван Михайлов" в Битоля. Тя каза, че проверката е по жалба на сдружение на граждани, подали сигнал за дискриминация в клуба, но не разкри подробности.
„Това е проверка по реда на чл. 29 от Закона за превенция и защита от дискриминация. Работим по петиция, подадена от сдружение на граждани с основателен интерес. Длъжни сме да изслушаме и другата страна. Този път дойдохме за обявена проверка отпреди седмица в обекта на потенциалния дискриминатор, както е посочено в подадената жалба. Комисията не дава и не предрешава обвинения. То ще бъде произнесено след приключване на преписката. Има още няколко институции, които трябва да посетим, да докладваме документи, след което ще обявим становището пред обществото и то ще бъде публично достъпно на сайта“, каза Бендевска.
По време на проверката в клуба имаше само една полицайка, присъстваше и българският генерален консул в Битоля Димитър Иванов.
Откриването на Българския културен център „Иван Михайлов” в Битоля през април предизвика вълна от негодувание сред македонския политически елит, който обвини България в провокация заради неподходящия избор на име на клуба. От страна на редица политици и общественици се стигна дори до призиви за суспендиране на Договора за добросъседство и сътрудничество.
На 21 април, само седмица след отриването му, премиерът на РС Македония Димитър Ковачевски заяви, че до дни ще станат известни стъпките, които евентуално ще се предприемат във връзка с регистрацията на гражданското сдружение „Ванчо Михайлов” и откриването на културния център с това име в Битоля.
Преди това ще бъдат разгледани всички аспекти на този въпрос, след което ще се вземе решение за по-нататъшни действия.
Според него, събитието по откриването на този център е „нещо повече от провокация, защото е разбудило духовете от миналото, тъй като става въпрос за личност, която е била сътрудник и на Хитлерова Германия, и на Италия на Мусолини, както и на Независимата хърватска държава на [Анте] Павелич”.
Няколко месеца по-късно, в ранните часове на 4-ти юни певецът Ламбе Алабаковски подпали входната врата на българския клуб "Иван Михайлов".
Няколко дни по-късно той беше задържан, след като сам се яви в полицейското управление на града, но много бързо бе пуснат на свобода.
По време на антиеворпейските и антибългарски протести в началото на този месец Алабаковски бе сред основните оратори. Той изгори демонстративно "Договора с България, Преспанското споразумение и френското предложение", които, според него, били равностойни на фашизъм. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства