Фирмата "Инерком" обжалва решението на Комисията за защита на конкуренцията, която забрани на компанията да купи дружествата на чешката ЧЕЗ в България. От "Инерком" съобщават, че са депозирали жалба във Върховния административен съд срещу решението на КЗК от 19-и юли. Според юристи, обжалването на акта не отменя забраната на сделката.
Това решение е по-скоро част от политическия пейзаж, коментира пред БНР Славчо Нейков, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт.
„В контекста на решението на КЗК и последващата стъпка от страна на „Инерком“ първото, което трябва много дебело да подчертаем, е, че става въпрос за действие в рамките на закона – компетентен орган се е произнесъл, това е КЗК, предвидена е възможност за обжалване и „Инерком“ е предприел съответната стъпка. По-интересни са детайлите, а те, според мен, сочат, че това решение е по-скоро част от политическата конюнктура, отколкото едно независимо и обосновано от юридическа гледна точка решение на компетентна институция“, посочи Нейков.
Според него самият факт, че „Инерком“ обжалва решението на КЗК, е достатъчно силна индикация, че фирмата има сериозни интереси към сделката.
„Това, което може да направи ВАС, ако приеме аргументите на „Инерком“, посочени в жалбата, е да върне делото в КЗК, където процедурата започва отново, вече на база на задължителните указания, които ще даде ВАС. И ЧЕЗ, и „Инерком“, както и всеки инвеститор в подобна ситуация, би си търсил правата, защото става дума за ужасно много пари, става дума и за репутация. Нямам съмнения, че ако бъдат използвани всички законоустановени механизми и не бъде постигнат резултатът, който целят компаниите, те сериозно ще оценят възможността да си търсят и този тип права по специалния ред, който е предвиден в закона“, коментира още Нейков.
Гинка Върбакова
Всеки инвеститор би си търсил правата, защото става дума за ужасно много пари, става дума и за репутация
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг