24 Ноември, 2024

След като "овършее" източния бряг на САЩ, ураганът Дориан идва в Европа, обърква цялата атмосферна циркулация

След като "овършее" източния бряг на САЩ, ураганът Дориан идва в Европа, обърква цялата атмосферна циркулация

Ураганът „Дориан” помете Бахамите, потопи градове и взе жертви. Бедствието е на часове от крайбрежието на Флорида. Вече започна евакуацията на щати по югоизточното крайбрежие. 

„Скоростта на вятъра в понеделник беше достигнала близо 350 км/ч.

Хилядите българи, които живеят в окръг Сейнт Джонс на Флорида, са се подготвили за удара на урагана. Властите вече налагат евакуация заради очакваната стихия, която вече помете Бахамските острови, където загина дете.

"Много храна сме купили. Много снаксове за децата, бисквити, солети, лютеница, даже няколко буркана. Замразили сме и хляб. Очакваме да нямаме ток около седмица. Много вода. За храна почти всичко е изкупено. Много от магазините не работят и днес е като призрачен град", разказа една от сънародничките ни  - Теодора Илиева.

Семейството й следва инструкциите за безопасност, които властите дават. Имат няколко торби, пълни с пясък, които са оставили в къщата.

На няколко километра от океана е и домът на Силвана Криста. Тя вече е подготвена, защото и до днес си спомня ужаса от урагана Уилма.

"Живеехме на яхта, почти всичко изпотроши, изби прозорци, стъкла. Нямаше бензин, нямаше вода, нямаше храна", разказа тя.

Българката допълни, че заради Дориан подсилват прозорците с дървен материал, а вътре са натрупали достатъчно храна и вода.

Друга българка, Зорница Георгиева, която живее в щата, разказа пред бТВ. „Има наредена задължителна евакуация за две зони от живущите - тези, които са по-близко до водата. Включени са щатите Флорида, Северна Каролина, Южна Каролина, Джордия. От 2 часа са включени Алабама и Вирджиния. Това е необичайно. Досега не се е случвало толкова много щати да са включени в първоначалната прогноза”, коментира Георгиева.

Тя допълни, че има напрежение в тези региони, но търговските обекти не са празни. Бензиностанциите също работят. Хората сами се снабдяват с нещата, които са им необходими. „В случай на сериозна опасност всяко едно училище се използва като убежище. Съответно в тях има хранителни запаси, вода и неща от първа необходимост за хората, които искат да останат там. Освен това всички библиотеки също са убежища”, разказа българката.

Ураганът Дориан вече подмина Бахамите и взе пет жертви. Около 13 000 къщи вече са унищожени. Около полунощ българско време той вече е на 170 км от Палм Бийч, Флорида, след което ще завие на север-североизток и ще премине плътно покрай американското атлантическо крайбрежие, засягайки няколко щата. 

Захранван от топлите океански води, ураганът почти няма да губи от силата си, като в момента максималната скорост на ветровете му е над 270 километра в час.

Междувременно радар във Флорида отчете скорост на вятъра в един от секторите на Дориан от над 240 мили в час (над 360 километра в час!).

Според метеоролога Райън Мауи, Дориан има шанса да се присъедини към условната шеста категория (официалната класификация включва само 5 категории). Екстраполирайки съществуващата възприета официално категоризация от 5 към още една степен, Дориан ще се присъедини към броящите се на пръстите само на едната ръка 4 досегашни такива ураганни чудовища.

Това са Алън от 1980, Лейбър дей (кръстен така по понятни причини) от 1935, Гил (Гилбърт) 1988 и Уилма от 2005 година.

На границата за влизане в тази "елитна група" е и Андрю от 1992 година.

В следващите дни, с най-голяма вероятност, пътят на урагана ще премине плътно по тангента/допирателна по атлантическия бряг на САЩ. Преценката на моделите се различава само с няколко десетки километра относно близостта на въпросната траектория до брега, но именно тази разлика е много съществена и дефинира евентуалния брой на пострадалите, вследствие на различната сила на вятъра.

Още по-любопитна е бъдещата съдба на Дориан в средносрочен план. 

Според моделите, той ще се включи на север в умерената атлантическа циклонална долина, носейки огромна тропическа енергия и влага.

Въпреки че, излизайки от тропическите води, ураганът ще се превърне в "обикновен" циклон на умерените ширини, според почти всички модели, той ще се запъти през Исландия и акваториите на Северно море към европейския континент. 

След САЩ ураганът „Дориан” ще се придвижи към Европа и вероятно ще обърка месечните прогнози за времето и над България, коментира през NOVA климатологът доц. Георги Рачев.

„Траекторията на урагана ще бъде такава, че той ще „близне” крайбрежието на Флорида. След това ще мине покрай крайбрежието на Джорджия, Северна и Южна Каролина и почти през Ню Йорк ще се отправи към Гренландия. След което ще се превърне в един нормален циклон и ще се стационира някъде северно от Великобритания”, посочи Рачев.

„Ще донесе страшно голяма топлина от тропиците в големите географски ширини, с което ще обърка цялата атмосферна циркулация, а по всяка вероятност и месечните прогнози за септември”, обясни климатологът.

По думите му така ураганът „Дориан” ще доведе до удължаване на „циганското лято” над България.

„Скоростта на вятъра в понеделник беше достигнала близо 350 км/ч. Това не е рекорд, но е брутално, и то много. Всеки е карал по магистрала и знае какво е ако се движиш със 140 км/ч. Помислете, че скоростта е два пъти повече. Това е феноменално”, коментира Рачев.

Той подчерта, че САЩ са подготвени за бедствието особено след промените в строителните регулации, заради урагана „Катрина”, който разруши Ню Орлиънс през 2005 г. Сега строителството в застрашените от мощни тропически бури щати е масивно и устоява на разрушителните ветрове.

„САЩ е най-подготвената държава, защото най-често страда от тропични циклони. Те могат да си позволят лукса да евакуират 1 млн. души. След една седмица жителите могат  да се върнат и да намерят собствеността си по същия начин, по който са я оставили”, поясни климатологът.

Дориан e петият ураган от пета категория, който се формира в Атлантическия океан през последните години, отбелязва Франс прес. Силата на ураганите се измерва по петстепенната скала на Сафир-Симпсън. Ураганите от пета степен са с ветрове със скорост над 252 километра в час, според скалата. Ветровете на Дориан достигнаха 300 километра в час, което се случва за първи път в историята на Бахамите. Този тип мощни циклони стават и по-чести от 2015 г. насам. Преди това те са били много по-рядко явление.

През 2016 г. ураганът Матю от пета степен вилня в Атлантика. През септември 2017 г. ураганът от пета степен Ирма опустоши Карибите и южните части на САЩ. През 2005 г. ураганът Катрина, също от пета категория, причини катастрофални наводнения и смъртта на над 1800 в районите в САЩ на брега на Мексиканския залив. Ураганът Флоранс през 2018 г. също беше пета категория, но се понижи до първа, преди да връхлети Северна Каролина и Южна Каролина. Въпреки това той причини наводнения и остави близо 500 000 домакинства без ток.

Миналата година имаше и серия от особено мощни бури, включително Флоранс през септември и ураганът Майкъл месец след това. Десетки хора загинаха, а щетите бяха за 32 милиарда долара в двете Каролини и Флорида. Ураганът Майкъл, който също беше от пета степен, е смятан за най-мощната буря, връхлетяла САЩ от 1969 г. насам.

Учените смятат, че климатичните промени ще направят в бъдеще тропическите бури още по-разрушителни. Според тях тази реалност се вижда още сега. Покачването на температурата на океаните, основна причина за засилване на ураганите, и покачването на морското равнище, биха могли да породят доста рискове за мерките за крайбрежна защита, взети от властите.

Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца