Индия влезе в историята, като приземи първия си космически кораб на Луната. Освен това тя успя да достигне южния лунен полюс, съобщи Би Би Си. Спускаемият модул на Chandrayaan-3 достигна лунната повърхност, което прави Индия първата държава, приземила успешно космически кораб близо до южния полюс на Луната.
Всички предишни мисии до Луната са кацали близо до екватора, но изследването на южния полюс е ключово за търсенето на вода. Сега учените се надяват да разположат марсоход, който да изпраща изображения и данни обратно на Земята.
Бурни аплодисменти избухнаха в контролната зала, докато Индия пише история.
Премиерът Нарендра Моди беше показан на екрана, усмихнат и развяващ индийски флаг, докато Chandrayaan-3 правеше успешното си кацане.
„Индия сега е на Луната“, сияеше Моди, обръщайки се към контролната зала на Isro. В момента той е в Южна Африка, но мислите му са с Chandrayaan-3, както всички останали хора в страната, каза той. Премиерът поздрави контролната зала и всички останали индийци за това важно постижение.
„Успешната мисия на Индия до Луната не е само за Индия“, казва Моди на английски.
Индия спечели състезанието с Русия и стана първата страна, която успя да кацне на Южния лунен полюс. По план руската сонда Луна-25 трябваше да кацне на луната на 21 август – 2 дни преди индийския апарат. Но на 20 август Луна-25 е преминала в неразчетена орбита, ударила се е в Луната и е прекратила своето съществуване. С това се сложи край на първия руски опит да се изпрати апарат на спътника от 1976 г.
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца