Пленумът на ВСС започна обсъждане по същество на искането за предсрочно освобождаване от длъжност на главния прокурор Иван Гешев.
Преди да се стигне до това решение имаше опити това решение да бъде отложено поради искането на Гешев все пак да участва в заседанието. Не липсваха и опити обаче това да бъде отложено. Въпреки че по-рано през деня Пленумът на ВСС реши да продължи заседанието си без участието на главния прокурор Иван Гешев и процесуалния му представител адвокат Радостина Томова, три часа по-късно беше предложено това решение да се прегласува. В крайна сметка мнозинството кадровици препотвърдиха решението си като само 5 от магистратите гласуваха "за", а 14 гласуваха "против" това да се прегласува вече прието предложение.
Впоследствие Атанаска Дишева от ВСС пък поиска проверка на кворума, но се оказа, че има кворум - 14 души присъстваха на заседанието.
Единият от вносителите на второто искане за отстраняването на Гешев, което в момента върви като процедура във ВСС Георги Кузманов посочи, че законът дава право както са му гласували доверие, така да могат да снемат доверието си от него.
„Не сме давали вот на доверие обаче за използване на прокуратурата за лични цели или да е заложник на лични преживявания или неуравновесеност. На фона на дейността на главния прокурор дотук фразата "политически боклук" може да е израз само на неговото субективно изживяване и начин на изразяване. Приемам фразата като нарушаваща дълбоко нормите на етичния кодекс на българските магистрати. Ако някой друг магистрат би изрекъл нещо подобно веднага на секундата щяхме да му образуваме дисциплинарно производство, а главният прокурор, който никога не представлява себе си, а институция с най-голяма прецизност следва да се съобразява какви послания изпраща от името на съдебната власт в случая към друга власт“, каза той.
Според него един главен прокурор трябва да може да контролира изказванията си и действията си. „Като е бил толкова много стресиран защо реши да дава брифинг точно в този момент. Емоционално невъздържан главен прокурор не е равен на смелият какво той реши да отъждестви себе си. Считам, че поведението на главния прокурор и особено от момента, в който ние направихме предложението насам, доказва правотата на нашата теза, че той не може да изпълнява функцията на главен прокурор“, каза още Кузманов.
Още един от вносителите на в лицето на Йордан Стоев също изказа становище и посочи: „Истината е една и тя е видна за всички, както за всички български магистрати, така и за всички граждани. На база на проведената процедура становището ми не се е променило, напротив то се затвърди. Не мога да приема изказването на главния прокурор в това му качество пред герба на прокуратурата насочено към представителите на законодателната власт за допустимо. Заканата да “измете този политически боклук” за мен е пряка заплаха и намеса в тази власт и считам, че обуславя тезата на вносителите, че накърнява престижа на съдебната власт. За периода от внасянето на предложението до днешния ден за мен се затвърди виждането и разбирането, че главният прокурор не отговаря за необходимите изискванията за заемането на този пост, поради което аз заставам зад предложението и ще гласувам за него“, каза Стоев.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес