Успешен край са имали многомесечните преговори между гръцката газова компания ДЕПА и руската "Газпром" за формирането на цената на руския природен газ през 2022 г., както и през следващите години до 2026 г., когато изтича текущият договор, съобщи гръцкото икономическо издание "Нафтемборики".
Според съобщение на ДЕПА "новото споразумение, което е в рамките на съществуващия договор с "Газпром" с хоризонт до 2026 г., осигурява особено конкурентна цена за страната от 2022 г. нататък в сравнение с равнищата, на които се колебаят днес цените на природния газ в региона, но и в Европа като цяло."
Предвижда се цената на природния газ за Гърция да се определя на 80 процента от показателя TTF (на основата на цената в холандския хъб) и на 20 процента от петролния индекс. Първоначално "Газпром" е настоявал цената да се определя изцяло от индекса TTF.
Освен това гръцката страна е постигнала споразумение за запазване на договорените количества руски природен газ, което означава, че до 2026 г. ДЕПА ще продължи да получава годишно 2 млрд. куб. м.
Според гръцката компания това ще й даде по-голяма гъвкавост да продължи да предлага отстъпки от цената през следващите месеци, с които да компенсира значителна част от увеличените международни цени на природния газ в полза на гръцките домакинства.
През декември отстъпката беше увеличена на 40 процента от цената на едро за доставките, което съответства на 34 евро на мегаватчас.
Министърът на околната среда и енергетиката Костас Скрекас определи договореността като "изключително важно споразумение, което изгражда защитен вал за гръцките домакинства в условията на продължителна енергийна криза".
Темата за ценообразуването на природния газ беше в дневния ред на срещата на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис с руския президент Владимир Путин в Сочи в началото на декември. Преди това Скрекас посети Санкт Петербург, където разговаря с ръководителя на "Газпром" Алексей Милер.
Още от Свят
Блокираха унгарското предложение за присъединяване на Сърбия в ЕС
Хърватия, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Литва, Нидерландия и Швеция бяха сред тези, които се противопоставиха на този ход, сочейки с пръст лошия опит на Белград в областта на основните човешки права
Експерт: Окупаторите се готвят за настъпление в следващата гореща точка в Украйна
В същото време има фактори, които могат да осуетят плановете на врага за Запорожие
Русия атакува Украйна с рекордните 188 дрона през изминалата нощ
Москва е изстреляла и четири балистични ракети „Искандер-М